N, 2.02.2023

Kadrinas hakatakse taas õlut mekkima

Merly Raudla
Kadrinas hakatakse taas õlut mekkima
Facebook Messenger LinkedIn Twitter
Comments 1
Käsitööõlut on Kadrinas testitud ja hinnatud juba seitse korda.
Käsitööõlut on Kadrinas testitud ja hinnatud juba seitse korda. Foto: Meelis Meilbaum

Laupäeval, 12. novembril ootavad Kadrina rahvamajas taas testimist Eesti ägedaimad käsitööõlled, mekkimisele järgneb leilitamine 65-aastases Eesti ühes tuntuimas külasaunas.

Kadrina Saunaklubi korraldatav ülemaaline väikepruulide konkurss "Hää õlu 2022" toimub laupäeval juba kaheksandat korda.

"See on unikaalne nähtus," teatab Kadrinas taas toimuvat hinnates Eesti üks kuulsamaid õllenduse tundjaid, Tartus õllepoodi pidav õlleblogijast politoloog Karmo Tüür.

Kadrinas on Tüüri sõnul Eestis ainuke degusteerimine, kus paralleelselt toimub kaks hindamisvooru, selgitatakse välja nii rahva lemmik kui ka ekspertide oma. "Põnevaim hetk ongi taoline võrdlemine, et kuidas need kaks arvamust kokku langevad," märkis ta.

Poolsada testijat

Humalamaitseline huvilistele avatud mõõduvõtmine, kuhu on oodatud iga soovija, algab Kadrina rahvamajas ja jätkub testimise järel Kadrina 65-aastases saunas. Traditsiooniliselt löövad ettevõtmises kaasa Kadrina taidlejad ja toidutootjad.

Kadrina  konkurssi "Hää õlu" teatakse-tuntakse käsitööõllede aina paisuvas ilmas kui Eesti maarahva maitsete kokkuvõtet. Tavaliselt koguneb Kadrinasse poolsada humalasõpra Virumaalt, aga ka Harjust, Tartust, isegi Setomaalt, välisriikidest rääkimata.

"Uusi, testimisele tulevaid käsitööõllesid lisandub väikepruulikodadelt meie konkursile lausa iga päev. Hetkeseisuga saame ära mekkida 30 erinevat erilist õlut," lausus "Hää õlle" peakorraldaja ja idee autor, Kadrina Saunaklubi president Ülo Kais.

Kais täpsustas, et lisaks rahva arvamusele ehk parimatele tavaõlledele selgitab õlleguru Karmo Tüüri juhtimisel töötav žürii välja parimad friigiõlled ehk eriti eriliste maitsetega joogid. Pole välistatud eriauhind ilusaima õlle eest.

Auhindadeks on läbi aastate olnud Rakvere klaasikunstniku Riho Hüti kavandatud ja valmistatud unikaalsed klaasmedalid.

Taidlus ja kohalikud mekid

Õllemekkimise kõrval on Kadrinas alati tähtis roll olnud kohalikel muusikuil ja tantsijail. Nii esitab sel korral spetsiaalset õlledegusteerimise muusikat staažikas Kadrina Kapell Margus Laugesaare juhtimisel. Üles astub ka hinnatud lõõtsa- ja laulumees Kalev Pallon.

Hunnitute​ tantsuliste vahepaladega astub üles Lääne-Virumaa üks eripärasemaid tantsukollektiive, idamaise kultuuri seltsi Alima tantsustuudio.

Testijaid saavad vedela leiva kõrvale traditsiooniliselt mekkida Kadrina kandi tahket koduküpsetatud leiba, aga ka muid kohalike toidumeistrite valmistatud hõrgutisi.

Testimise järel toimub parimate õllede oksjon ja avatakse pop-up-õllepood õlleilma eriliste maitsete kogemiseks.

Medalite jagamise järel ootab testijaid leiliõhtu Kadrina külasaunas ja saunamuuseumis, kus arutatakse ja kavandatakse ülemaalise saunaaasta 2023 ettevõtmisi Kadrina kandis ja kaugemalgi.

Märksõnad
Tagasi üles