P, 26.03.2023

Ukraina tuntuima helilooja muusika kõlab Jõhvis

Inna Grünfeldt
, ajakirjanik
Ukraina tuntuima helilooja muusika kõlab Jõhvis
Facebook Messenger LinkedIn Twitter
Comments
Ukraina helilooja Valentõn Sõlvestrovi bagatellid ja "Kauge muusika" tulevad ettekandele Jõhvis.
Ukraina helilooja Valentõn Sõlvestrovi bagatellid ja "Kauge muusika" tulevad ettekandele Jõhvis. Foto: Anton Singurov

Kontserdisarjas "Avasta!" saab Jõhvis täna kuulda Ukraina ühe tähtsaima helilooja Valentõn Sõlvestrovi loomingut.

Eesti Kontserdi kontserdisarjas "Avasta!" toimuval Ukraina helilooja ja pianisti Valentõn Sõlvestrovi 85. sünnipäevale pühendatud kontserdil esitab tema teoseid pianist Hando Nahkur.

Ettekandele tulevad bagatellid op. 1–5 ning "Kauge muusika". "Sõlvestrovi bagatellid ja "Kauge muusika" on tunnete ja mõtete improvisatsioon, mille keskpunktiks on imeliste meloodiate arendamine ajatus heliruumis," ütles Hando Nahkur.

Oma väga iseloomuliku postmodernistliku helikeelega Valentõn Sõlvestrovit võib pidada nüüdisaja tuntuimaks ukraina heliloojaks, kelle kaunis, pisut nukker ja aeglane muusika sobitub suurepäraselt tänapäeva. Sõlvestrovi helimaailm otsib inimlik-emotsionaalset ja igavikulist. "Muusika – see on maailma laul iseendast," on Sõlvestrov ise öelnud.

Valentõn Sõlvestrovi muusikat on viimasel ajal maailma kontserdisaalides väga palju mängitud. Nii saavad muusikud ja kontserdikorraldajad omade vahenditega kaasa aidata Ukraina olukorra pidevale esiplaanil olemisele maailmas. 

Sõlvestrovil on ka Eestiga seoseid: ta on oma muusikat siin mitu korda esitamas käinud ning 2008. aastal temast loodud dokumentaalfilmi "Dialoogid" režissöör on eestlane Dorian Supin. Samuti on helilooja seotud Arvo Pärdiga, kes on Sõlvestrovit nimetatud kaasaja kõige huvitavamaks heliloojaks. Nende loomingulisel teel on rida puutepunkte ning neid seob läbi elu kestnud mõttekaaslus ja sõprus. 

Kava tuleb ettekandmisele täna, 16. novembril, Jõhvi kontserdimajas ja neljapäeval Tallinnas.

Märksõnad
Tagasi üles