Kodeiin on opioid, mille valuvastase toime alus on see, et see muutub organismis morfiiniks. Seetõttu on ka kodeiini suuremate annustega võimalik saavutada joovet ja see tekitab sõltuvust.
"Ravimiameti poole pöördusid ka sõltuvusprobleemidega kimpus olnud inimeste lähedased ning sõltlased ise, kes palusid abi. Apteekritega suheldes tuli välja, et nii mitmetelgi kordadel on avastatud süstemaatilist suurte koguste kodeiini sisaldavate käsimüügiravimite ostmist erinevatest apteekidest samade inimeste poolt. See tegi nii meid kui ka apteekreid ning erialaarste murelikuks. Üheskoos aru pidades saime aru, et väärkasutamisele aitab pidurit tõmmata konkreetsete ravimite retseptiravimiks muutmine," selgitas ravimiameti ravimiohutuse osakonna juhataja Maia Uusküla. Eeskuju on Uusküla sõnul olemas teistes riikides, kes niisuguse sammu on astunud.
Kui vaadata viimase kümne aasta andmeid paratsetamooli sisaldavate valuvaigistavate käsimüügiravi tablettide kasutamise kohta, siis näeb selget trendi – paratsetamooli monopreparaatide kasutamine on pidevas tõusutrendis, samal ajal kui paratsetamooli kombinatsioonide kasutamine püsib võrdlemisi tagasihoidlikul tasemel. 2021. aastal moodustasid paratsetamooli monopreparaadid 84 protsenti kõikidest müüdud paratsetamooli sisaldavatest valuvaigistitest. Hinnanguliselt tarvitas eelmisel aastal 15 500 Eesti elanikku paratsetamooli iga päev selle lubatud päevases annuses ehk kolm grammi. Paratsetamooli ja kodeiini kombinatsioonide igapäevaseid kasutajaid oli alla 2800 elaniku. Arvutus on tehtud, arvestades defineeritud päevadoosi, mis paratsetamooli puhul on kolm grammi ööpäevas. Kui ravimit võetakse suuremas annuses, sealhulgas kuritarvitamiseks, siis tegelik kasutajate arv on selle võrra väiksem.