N, 2.02.2023

1990 ⟩ Teiselt korruselt alla hüpanud inimesi püüti tekkidega

Aivar Ojaperv
, ajakirjanik
Teiselt korruselt alla hüpanud inimesi püüti tekkidega
Facebook Messenger LinkedIn Twitter
Comments
Tuletõrjujate varustus polnud 1990-ndatel loomulikult selline nagu praegu, kuid kõigest hoolimata tegid mehed oma rasket ja tänuväärset tööd, päästes inimelusid.
Tuletõrjujate varustus polnud 1990-ndatel loomulikult selline nagu praegu, kuid kõigest hoolimata tegid mehed oma rasket ja tänuväärset tööd, päästes inimelusid. Foto: Malev Toom

1990. aasta detsembris tabas Rakvere vanalinna tulekahjude laine. Parkali tänava põlengus kaotas elu kolm vanainimest, Pika ja Tallinna tänava nurgal asunud maja põlengust pääses seitse inimest üle noatera – nad hüppasid akendest välja ja Nõukogude sõjaväelastest tuletõrjujad püüdsid nad tekkidega kinni.

Maja aadressil Pikk 1 läks põlema 13. detsembri öösel kella 2 paiku. Tuleb tunnistada, et sel korral oli suur abi Nõukogude armee tuletõrjest. Nimelt asus selle komando tol ajal üle tee vastasmajas kunagise hotelli Du Nord hoones, mille tagumises osas tegutsevad praegu teatavasti Tamrexi kauplus ja ööklubi.

Tulekahju märgates organiseerisid sõjaväelased õnnetuspaigale kiiresti hulga sõdureid, kes püüdsid teiselt korruselt aknast välja hüpanud viis naist ja kaks meest tänaval tekkidega kinni.

Süttinud majas olid korterid, juurviljakauplus, optikakauplus ja väikehulgibaas. Lisaks sõjaväe ja Rakvere tuletõrjele saabus abi Sõmerult, Vilde kolhoosist, Vinnist ja Põlulast. Kustutustöödel osales 12 tuletõrjekomandot, kuid sellest hoolimata suudeti tuli lokaliseerida alles kella 4 paiku ning täielikult kustutada alles kella 8 ajal. Õnneks suudeti tihedasti hoonestatud kvartalis tule laiem levik ära hoida.

Tulekahju märgates organiseerisid sõjaväelased õnnetuspaigale kiiresti hulga sõdureid, kes püüdsid teiselt korruselt aknast välja hüpanud viis naist ja kaks meest tänaval tekkidega kinni.

Kahju oli suur, nii kauplustes olnud kaup kui ka elanike vara hävis. Tulekahju tekkimise põhjustest vähemalt detsembrikuu jooksul Viru Sõna lugejaid ei teavitanud.

19. detsembril kella 3.30 paiku öösel läks põlema maja aadressil Parkali 4 – praegu asub samal aadressil Aqva hotell ja spaa. Selles majas tegutses villavahetuspunkt ning olid samuti korterid. Tulekahju tagajärjed olid väga traagilised – hukkus kolm umbes 80-aastast vanainimest. Üks toona 64-aastane inimene päästis end sellega, et hüppas katuselt alla. Ta murdis küll mõlemad reieluud, aga jäi ellu.

Viru Sõna kirjutas, et need kaks põlengut ja kolmaski, väiksemate tagajärgedega põleng toimusid sama stsenaariumi järgi: maja süttis öösel ja leegid paisusid kiiresti väga suureks. Kas Rakveres tegutses püromaan, seda 1990. aasta detsembrikuu lehtedest teada ei saa, aga kui midagi peaks olema hilisemates Viru Sõnades, siis tuleme siinses rubriigis teema juurde kindlasti tagasi.

Märksõnad
Tagasi üles