Kuidas lamatist ära tunda?
Lamatis on lokaalne naha või nahaaluse koe kahjustus, mis tavaliselt tekib kehapiirkonda, kus luu on kohe naha all ning esineb survet ja hõõrdumist. Kõige sagedamini on Invaru terapeudi Liis Pildi sõnul lamatised kuklal, kõrvade taga, küünarnukkidel, abaluudel, ristluupiirkonnas, puusadel, istmikuluul, põlvedel, pahkluudel ja kandadel.
"Lamatise tekkimise esmaseks tunnuseks on nahapunetus, mis kestab kauem kui pool tundi. Kui punetavale laigule näiteks sõrmega vajutada ja surve eemaldamisel on antud koht endiselt punane, siis on tegemist juba algava lamatisega. Võrreldes kahjustamata piirkonnaga võib punetav ala olla valulikum, tihkem, pehmem, soojem või ka jahedam."
Liis Pilt lisab, et lamatiste tekkimisel halveneb pikaks ajaks inimese elukvaliteet, suureneb hooldus- ja abivahendite vajadus, kerkivad tervishoiuteenuste kulud ning hooldajate koormus. Seetõttu on tema hinnangul eriti oluline juba eos vähendada lamatiste tekkimise riski ning võimalikult varakult ära tunda juba tekkiv lamatis.
Kuidas lamatisi ennetada?
Lamatise ennetamisel on Invaru terapeudi sõnul kõige olulisem vähendada survet inimese ja kontaktpinna vahel, säilitada naha puhtus, piisav niiskussisaldus ning tagada lähedase täisväärtuslik toitumine. Surve jaotumust riskipiirkondades on võimalik saavutada regulaarse asendivahetusega või kasutada survet ühtlustavaid madratseid. "Tavapärase madratsi kasutamisel tuleb asendit muuta vähemalt iga kahe tunni järel. Spetsiaalsete lamatisi vältivate madratsite puhul tuleb seda teha aga vähemalt nelja tunni järel, mis tähendab ju väiksemat koormust hooldajale," räägib Pilt.