P, 26.03.2023

Homme mälestatakse vaikuseminutiga vabadussõjas langenuid

Merly Raudla
Homme mälestatakse vaikuseminutiga vabadussõjas langenuid
Facebook Messenger LinkedIn Twitter
Comments
Vabadussõja ausammas Rakveres
Vabadussõja ausammas Rakveres Foto: Kristel Mänd

Homme, 3. jaanuaril kell 10.30 mälestatakse vaikuseminutiga vabadussõjas langenuid. Sel ajal 103 aastat tagasi hakkas kehtima vabadussõja relvarahu. Rakvere linnas mälestatakse vabadussõjas võidelnuid mälestushetke ning pärgade ja küünalde asetamisega vabadussõja ausamba juures kell 10.30.

Nõukogude Venemaaga sõlmiti vaherahu 31. detsembril 1919. Vaherahu kokkulepe nägi ette sõjategevuse lõpetamise Eesti ja Nõukogude Vene vahelisel rindel 3. jaanuaril 1920. aastal kell 10.30. Teisel veebruaril 1920 kirjutati alla Tartus rahulepingule ja vabadussõda oli lõppenud Eesti võiduga.

Iga aasta 3. jaanuaril kell 10.30 peetakse relvarahu kehtima hakkamise hetkel vaikuseminutit, et austada neid eestlasi ja välismaalasi, kes võitlesid vabadussõjas ja andsid seal oma elu Eesti vabaduse eest. Ühtlasi on 3. jaanuar vabadussõjas võidelnute mälestuspäeva puhul Eesti lipupäev. Eesti lipu heiskavad kõik riigi- ja omavalitsusasutused ning avalik-õiguslikud juriidilised isikud, samuti võivad seda teha kõik teised.

Märksõnad
Tagasi üles