Päästeamet hoiatab ahju ülekütmise eest

Eva Samolberg
, Virumaa Teataja peatoimetaja
Copy
Ahju ei tohi üle kütta.
Ahju ei tohi üle kütta. Foto: Meelis Meilbaum

Õhutemperatuur võib nädalavahetusel langeda alla 20 külmakraadi – madalaid kraade jagub mitmeks päevaks – ning päästeameti hoiatuse kohaselt on külmal ajal oluline pidada meeles tuleohutust ja vältida ülekütmist.

"Krõbedate külmakraadidega jahtub ka tuba kiiremini. Siiski tuleb pidada meeles, et pärast hommikust kütmist tuleb lasta kütteseadmel jahtuda, ning näiteks õhtul, kui ahi on jahtunud, kütta uuesti. Ühe kütmiskorra jaoks on paras kogus umbes kuus kilo ehk kaks sületäit puid," rääkis päästeameti ennetustöö osakonna ekspert Tuuli Taavet.

Ta lisas, et kui seda reeglit eirata, võib ahjule liiga teha ja see võib omakorda suurendada tulekahju puhkemise ohtu. "Kindlasti tuleb hoolitseda selle eest, et küttesüsteemid oleks korralikult ning õigeaegselt hooldatud ja puhastatud. Kui selle eest on hoolt kantud ja köetakse teadlikult ning mõõdukalt, on tulekahju tekkimise tõenäosus väike," ütles Taavet.

Jälgida tuleb sedagi, et ahju, pliidi, kamina ja katla lähedal ei oleks mööblit, vaipu, küttepuid ega muud kergesti süttivat kraami ning ahjust välja võetud tuhk saaks mittepõlevast materjalist anumas ohutusse kohta.

Kui toasooja saamiseks on tarvis kasutada elektrilisi puhureid ja radiaatoreid, tuleb samuti olla ettevaatlik ning jälgida, et seadmetega ei koormataks üle elektrisüsteemi. Meeles tuleb pidada, et elektrilisi soojapuhureid ja radiaatoreid ei tohi riideesemetega kinni katta.

Krõbedate miinuskraadidega kipuvad korralikult soojustamata veetorud külmuma ning nende sulatamisel tuleb toimetada teadlikult ja ohutust silmas pidades. "Torude sulatamisel tuleb vältida lahtise tule ja leeklambi kasutamist. Jäätunud torude sulatamiseks soovitab päästeamet kasutada soojakaableid või soojapuhurit, kuid selgi juhul peab inimene ise juures olema ja jälgima, et õnnetust ei juhtuks," rääkis Taavet. Selleks et torustik külmal ajal ei jäätuks, tasub see katta lisaisolatsiooniga.

Meeles tuleb pidada, et igas kodus peab olema töökorras ja õigesti paigaldatud suitsuandur ning kodudes, kus on kasutusel puitküttel ahi, pliit, kamin, katel või hoopis gaaskütteseade, peab olema ka töökorras vingugaasiandur.

"Elupäästva anduri tähtsust ei tasu alahinnata. Selleks et saaks temas kindel olla, tuleb vähemalt kord kuus testnupule vajutada ja kontrollida, kas seade ikka töötab. Samuti tuleb jälgida, et andur ei oleks aegunud. Vananenud ja rikkis andurid tuleb vahetada uute vastu," ütles Taavet.

Kui kodu tuleohutuses on kahtlusi, saab kutsuda koju päästjad, kes vaatavad ruumid ohutust silmas pidades üle ning annavad soovitusi, kuidas tuleohutust suurendada. Kodunõustamist saab tellida riigiinfotelefonil 1247.

Tagasi üles