L, 10.06.2023

Kommentaar: kas pühade järel haigutab rahakotis auk? Alusta aastat rahatargemalt!

Kati Voomets
, rahaasjade teabekeskuse juht
Facebook Twitter
Comments
Foto: Arvo Meeks

Paljudele on pühad stressirohke aeg ning tuleb nuputada, kuidas uuel aastal ots otsaga kokku tulla. Praegu on hea vaadata üle pere rahaasjad, seada endale eesmärke ja kujundada harjumusi, mis rahalist heaolu toetavad. Millest aga alustada?

Selgete eesmärkideta on raske tulemusteni jõuda. Niisiis sea sellised eesmärgid, mis on sulle isiklikult olulised, selged, mõõdetavad ja ajaliselt piiritletud. Näiteks: kogun 1. augustiks 200 eurot, et minna Hiiumaale puhkama, ning panen selleks iga kuu 25 eurot kõrvale. Konkreetne ja selget kasu näitav eesmärk on motiveerivam kui otsus lihtsalt vähem kulutada. Paljud pered arvestavad rahaasju mälu abil. Kulusid kirja panemata on aga keeruline aru saada, millele ja kui palju täpselt raha kulus. Väljaminekutes aitab selgust luua eelarve. Võta kulude ülesmärkimiseks ja analüüsimiseks appi arvutiprogramm (näiteks Excel), internetipanga pakutav rahaplaneerija, mobiilirakendus või märkmik. Pere eelarvet on mõistlik koostada ühe kuu kaupa, sest nii palk kui ka kommunaal- ja laenumaksed ning mobiiliarved laekuvad tavaliselt kord kuus.

Alustuseks tuleta meelde oma viimase kuu tulud ja kulud. Pane kirja, kui suured olid sissetulekud ja millele raha kulus. Seejärel võta suuremad kulutused põhjalikult ette ja mõtle läbi, kas need olid põhjendatud või leidub neile säästlikumaid alternatiive. Toidukuludel on pere eelarves väga suur osakaal – need moodustavad keskmiselt veerandi väljaminekutest. Üha kallinevate toiduhindade juures võiks neid tähelepanelikumalt jälgida, sest valikute muutmisega võib märkimisväärselt raha kokku hoida.

Facebook Twitter
Comments

Märksõnad

Tagasi üles