Kultuur on valdkond, kus kärpe mõjusid ei näe kohe, vaid kümne, kahekümne, viiekümne aasta pärast. Et säiliks kohalik rahvamaja või raamatukogu, peaksid inimesed käima seal rahvatantsuringis, laulukooris, raamatuid laenutamas, ütleb Lääne-Virumaa kultuuripärliks pärjatud koorijuht ja filmifestivali Festheart korraldaja Keio Soomelt.
Mida räägib teile kultuuripärlikarp?
Mul on selles mõttes väga tore olnud, et olen saanud nii koorijuhtimist kui ka kultuurikorralduslikke asju teha mitte üksi, vaid koos teiste inimestega. Kui ei oleks Tiinat [Teras], Teetu [Suur], vabatahtlikke, ei oleks Festhearti, kui ei oleks lauljaid, kes vaatamata minu üsna õelatele kommentaaridele ikkagi iga nädal proovi tulevad, siis ei oleks neid koore. See on alati suur koostegemise rõõm. Väga vahva, et seda on märgatud.
Ütlesite, et teete kooriproovis õelad märkusi, aga ometi lauljate silmad ja hääled säravad. Milles on saladus?
Ega selle kohta polegi retsepti. Tõsi on, et koorijuhi töö on paljuski psühholoogi töö. See on hästi põnev töö inimestega. Kõik nad tulevad erinevast keskkonnast, on erineva tausta ja erinevate arusaamadega. Kui tuleb õhtul proovi kakskümmend-kolmkümmend inimest, kes on päev otsa tööd teinud, on päevast väsinud, kellel on isikliku elu probleemid ja rõõmud, pead nad ühises ruumis kuidagi kokku saama.
Aeg-ajalt on naljadega nii, et mõtled, kas läksid üle piiri või kus see piir on, kustmaalt alates võid öelda, või kui isiklikuks minna. Mõni nali läheb hästi, mõni läheb pekki. On inimesi, kellele see ei sobi, ja nad siis lihtsalt ei tule enam proovi.