Lääne-Virumaa keskraamatukogus saab vaadata rändinstallatsiooni "Looduse nõud ja jõud. Inimene ja loodus algupärases eesti kooliõpikus".
Installatsioonis peegeldub 19. sajandi loodushoidlik elutarkus
Rändinstallatsioon "Looduse nõud ja jõud. Inimene ja loodus algupärases eesti kooliõpikus" on valminud rahvusraamatukogu harulduste ja vanaraamatute kogu põhjal. Teos ühendab keskkonnateadliku mõtteviisi ja looduse 19. sajandi elutarkuste ja õpetustega.
Installatsiooni aluseks on Carl Robert Jakobsoni, Ado Grenzsteini ja Juhan Kunderi toona kirjutatud kooliõpikud. Arusaam loodusest ja keskkonnahoiust, mis enam kui sada aastat tagasi kirjutatud õpikutest vastu vaatab, on mõjus ja aktuaalne ka tänapäevase kliima- ja keskkonnakriisi kontekstis.
Installatsiooni saadab töövihik-trükis "Ühe puu jutuajamine raamatukogu külastajaga", mis sisaldab nuputamisülesandeid, aruteluküsimusi ja kooliõpikute autorite paeluvaid lugusid, mille kaudu kogemuslikult mõista ja tunnetada looduse ja keskkonnahoiu tähendust 19. sajandi klassiruumis.
Installatsiooni idee autorid ja teostajad on rahvusraamatukogu humanitaaria ja kunstide nõunik Rene Mäe ja graafiline disainer Maria Muuk, arhitektuurse lahenduse autorid Kaarel Kuusk ja Päär Keedus, originaalillustratsioonide autor Mark Antonius Puhkan.
Installatsioon jääb avatuks 13. maini.