Kapo prognoosib Venemaa luuretegevuse intensiivistumist

Copy
Tunamullune kaitsepolitseameti aastaraamat.
Tunamullune kaitsepolitseameti aastaraamat. Foto: Eero Vabamägi

Kaitsepolitseiameti (kapo) hinnangul on edaspidi pigem oodata Venemaa luuretegevuse intensiivistumist, sest Venemaa poliitilise ja sõjalise juhtkonna luureinfo vajadus on sõja tõttu suurem ja ootused luurele kõrgemad. 

Aastate jooksul on kaitsepolitseiamet näinud Venemaa Föderaalse Julgeolekuteenistuse (FSB) tegevust näiteks Ida-Virumaa kohalike ametnike ja Venemaa-meelsete aktivistide kaastööle värbamise suunal. Samuti on FSB süsteemselt proovinud Venemaalt Eestisse saabunud sõjapõgenikke kaastööle värvata juba Venemaa territooriumil, seda nii ähvardades kui ka raha pakkudes.

Sõja eskaleerumise järel 2022. aasta veebruarikuu lõpust aasta lõpuni oli Eestis kaitset palunud umbes 45 000 põgenikku Ukrainast. Sõjapõgenikega peetud vestlustest joonistus selgelt välja FSB jõuline tegevus ukrainlaste vastu Venemaa territooriumil ja okupeeritud aladel. Alates filtreerimislaagritest kuni ülekuulamisteni piiripunktides on ukrainlased kõrgendatud tähelepanu all ning nende seast otsitakse Venemaale vaenulikke ja ohtlikke inimesi. Neid küsitletakse, otsitakse läbi nende vara, vaadatakse läbi nende sidevahendeid, vahel ähvardatakse ja kasutatakse ka vägivalda. 

Kommentaarid
Copy
Tagasi üles