/nginx/o/2023/05/23/15340814t1h345f.jpg)
Õppuse Kevadtorm lahinguharjutuste järel alustasid õppelahingutes osalenud kaitseväelased, kaitseliitlased ja liitlased alade koristusega ning parandasid kergemaid teekahjustusi. Kahjustada saanud alade korrastamine jätkub ka peale Kevadtormi lõppu.
"Tsiviilkeskkonnast liigub Kevadtorm ära ning jätkuvad lahinglaskmised keskpolügoonil," ütles 1. jalaväebrigaadi tsiviil-sõjalise koostöö (CIMIC) ohvitser nooremleitnant Oliver Turp. "Tsiviil-sõjalise koostöö poole pealt tähendab see seda, et nüüd hakkab suur koristamine. Kiiremad ja kriitilisemad asjad lahendatakse kohe ning meie koostööpartner hakkab järk-järgult lahendama kõike, millest kohalikud on teavitanud ning mida me ise õppuse jooksul oleme üles märkinud."
Esmaspäeva pärastlõunal lõppesid õppuse Kevadtorm õppelahingud ning pärast kahepäevast alade korrastamist algavad õppuse laskeharjutused kaitseväe keskpolügoonil.
"Paratamatult tuleb ikkagi ette, et rasketehnika ning paljude üksuste töö tõttu saavad alad kahjustada," lisas nooremleitnant Turp. "Meie eesmärk ei ole tõdeda fakti, et asjad lähevad katki, vaid võimalikult kiiresti juhtumid fikseerida, teavitada omanikku ning leida üheskoos lahendus."
Nooremleitnant Turpi sõnul on võrreldes varasemate aastatega olukord küllaltki hea. "Päikselised ilmad tekitavad ohte, kuid õnneks ei toimunud suuri põlenguid ning masinad ei olnud mudas nii palju kinni kui tavaliselt."
CIMIC-i üksus on õppuse Kevadtorm ajal jälginud, et õppusel osalejad järgiksid seatud piiranguid, mis kaitsevad looduskaitsealasid, eraomandit ning inimeste heaolu. CIMIC juhib kahjustada saanud alade korrastamist, millesse panustavad kõik õppusel osalenud üksused.
Koristamine on õppuste juures loomulik osa. "Kui me ei korista, siis meil pole järgmisel aastal kuskil õppust teha, sest meid lihtsalt ei lasta kuskile," ütles Kuperjanovi jalaväepataljoni A-kompanii rühmaülem lipnik Jan Marcus Topp. "Elanikud on olnud siiski väga sõbralikud, sõduritele pakuti kohvi, võileiba ning saime isegi harjutusel ühe vaatlusposti panna koduhoovi omanike loal."
Kevadtorm on kaitseväe aasta suurim õppus, mille käigus harjutatakse sõjaliste operatsioonide planeerimist ja elluviimist, kuid ka tõhustatakse koostööd Eesti ja liitlasriikide üksuste vahel. Õppusel osalevad nii tegevväelased, ajateenijad, reservväelased, kaitseliitlased kui ka liitlasriikide sõdurid. Esimest korda juhib õppust eelmisel aastal loodud diviis.