Riik eraldab väikeelamute renoveerimiseks 28,9 miljonit eurot

Copy
Kliimaminister Kristen Michal.
Kliimaminister Kristen Michal. Foto: Tairo Lutter

Kliimaministeerium töötab välja lihtsustatud tingimusi väikeelamute rekonstrueerimistoetuse taotlemiseks, uus taotlusvoor avatakse selle aasta jooksul ning toetuse kogumaht on 28,9 miljonit eurot.

Kliimaminister Kristen Michal ütles, et tuginedes juunis valminud eramute renoveerimistakistuste uuringule, plaanitakse lihtsustada toetuse tingimusi. "Taotlemine muutub edaspidi lihtsamaks tänu e-toetuse keskkonnale, mida on näiteks korterelamute toetusmeetmete puhul juba kasutatud. Täpsustame ka ehitusprojekti koosseisu tingimusi ning kiirendame väljamaksete graafikut," rääkis ta.

Samuti lihtsustub taotlemine tänu standardiseeritud ühikuhindade loogika juurutamisele. Kliimaministeeriumi ehituse asekantsleri Ivo Jaanisoo sõnul tähendab see seda, et ühikuhinnaga toetatavale tegevusele määratakse kindel toetussumma. "Summat ei suurendata ega vähendata, kui tegevus kujuneb eeldatust kallimaks või odavamaks. Väljamakse alusena ei ole vaja esitada arvet ja selle tasumist tõendavaid dokumente – piisab sellest, et tööd on nõuetekohaselt teostatud," selgitas minister.

Ühikuhindu plaanitakse esialgu kasutada päikesepaneelide ja inverterite puhul, mille paigaldamine on viimasel ajal ka kõige populaarsem toetatav töö. Varasemast säilib tervikrekonstrueerimise toetuse määr maapiirkondadele kuni 50 protsendi ulatuses, Tallinnas ja Tartus on see kuni 30 protsenti.

Kui toetuse andmise tingimused on paigas, järgnevad sellele vajalikud kooskõlastusringid. Rahaallikast tulenevalt on kohustus kooskõlastada raha jagamist ka Euroopa Komisjoniga. Taotlusvoor avaneb selle aasta jooksul.

Hoonete rekonstrueerimise pikaajalise strateegia kohaselt tuleb 2050. aastaks renoveerida 100 000 väikeelamut. Kavandatavad toetused ja muud tugimeetmed panevad aluse kliimaneutraalse hoonefondi tekkele.

Tagasi üles