Skip to footer
Saada vihje

Lubjakivikarjääri vastu võitlev Paasi küla sai hingetõmbeaega

Lubjakivikarjäär. Foto on illustratiivne.

Haljala vallas asuva Paasi küla rahvas sai võitluses lubjakivikarjääri vastu olulise võidu, kui keskkonnaamet tegi otsuse menetlus lõpetada. Keskkonnaameti hinnangul puudub riigil seal piirkonnas huvi maavara vastu, karjääri luua sooviv OÜ Kivikandur on lubanud otsuse aga vaidlustada.

Kivikandur OÜ esitas keskkonnaametile taotluse Paasi külas lubjakivi kaevandada juba 5. juunil 2013, et kasutada seda tsiviil- ja teedeehituses. Mäe­eraldiseks koos teenindusmaaga taotleti 58,22 hektarit. Ettevõte väitis, et seal on 2,59 miljonit kuupmeetrit lubjakivi, mida saaks kaevandada 30 aastat tempoga 87 000 kuupmeetrit aastas.

Keskkonnaameti esialgne analüüs näitas, et piirkonnas olemasolevates karjäärides jätkub lubjakivi veel 45 aastaks. Vastavalt maapõueseadusele oli see piisav alus kaevandamisloa andmisest keelduda. Kivikandur keskkonnaameti otsuse eelnõuga ei nõustunud, vaid nõudis keskkonnamõju hindamise algatamist.

Tuge sai Kivikandur majandus- ja kommunikatsiooniministeeriumilt, mille seisukoht 2019. aasta detsembris oli, et ehituslubjakivi Paasi külas vastab riigi huvidele. Kuid 2022. aasta detsembris tuli majandus- ja kommunikatsiooniministeerium välja vastupidise seisu­kohaga, et «käesoleval hetkel puudub riigil ülekaalukas majandushuvi kaevandamiseks Paasi lubjakivikarjääri mäeeraldisel».

Paasi külas paikneb tegelikult kaks lubjakivimaardlat. Kivikandur OÜ on võidelnud vasakpoolse ehk punasega markeeritud ala pärast, kuid lisaks sellele on paremal maardla teine plokk, mille pindala on 9 hektarit. Teise ploki kohta ei ole seni kaevandustaotlust esitatud.

Oma osa oli sellelgi, et nii Haljala vallavalitsus kui ka Paasi küla elanikke esindav MTÜ Konnakaevu Selts toetasid keskkonnaameti keelduva otsuse eelnõu Paasi lubjakivikarjääri maavara kaevandamise keskkonnaloa menetluses. Toodi esile ka Haljala vallavolikogu vastuseis ning asjaolu, et piirkonnas talvituvad nahkhiired.

Kivikandur üritas olukorda enda jaoks päästa käesoleva aasta jaanuari keskel keskkonnaloa taotluse muutmisega. Ettevõte pakkus kompromissina välja, et kaevandamisperiood võiks olla kümme aastat lühem, kaevandamine jääks ära põhjavee tasemest allpool ja karjäär tuleks esialgu kavandatust väiksem.

29. jaanuaril otsustas keskkonnaamet sellegipoolest keelduda Kivikandurile keskkonnaluba andmast. «Keskkonnaamet tugines otsuse tegemisel maapõueseaduse paragrahv 55 lõige 2 punktile 10 – riigi huvi puudumine nimetatud maavara vastu antud piirkonnas,» selgitas keskkonnaameti maapõuebüroo juhataja Martin Nurme.

Kivikandur OÜ kindlasti vaidlustab eelpool nimetatud otsuse kohtus.

Aivar Kuusmik, Kivikandur OÜ juht

Nurme sõnul paikneb Lääne-Virumaal praegu üheksa töötavat lubjakivikarjääri: Aru-Lõuna, Aru-Lõuna II ja Toolse-Lääne lubjakivikarjäär Rakvere vallas; Võhmuta lubjakivikarjäär Tapa vallas; Inju-Meriküla ja Inju-Meriküla II dolokivikarjäär Vinni vallas; Kunda II ja Suurkõrtsi II lubjakivikarjäär Viru-Nigula vallas ning Rakke karjäär Väike-Maarja vallas. Lubjakivi jääkvaru nimetatud üheksas karjääris kokku on 40,44 miljonit kuupmeetrit.

Ilma keskkonnaloata kaevandusluba ei saa. Paasi külas hobuseid kasvatava Katrin Jõgi sõnul ei ole keskkonnaameti otsus küla jaoks siiski lõplik võit, sest kaevandusfirmal on võimalik otsus edasi kaevata. «Ma loodan, et ta ei kasuta seda õigust,» ütles Jõgi.

«Kivikandur OÜ kindlasti vaidlustab eelpool nimetatud otsuse kohtus,» lubas ettevõtte juht Aivar Kuusmik. Ta ei täpsustanud, millisesse kohtusse ettevõte läheb.

«Tänase seisuga ei ole Kivikandur OÜ keskkonnaameti otsust veel vaidlustanud. Otsust on võimalik vaidlustada
30 päeva jooksul alates korralduse väljastamisest, seega kuni 29. veebruarini,» ütles Nurme.

Kommentaarid
Tagasi üles