/nginx/o/2024/04/02/15978578t1ha587.jpg)
Kolmapäeva hommikul istub alpinist Tallinnas lennuki peale, et sõita Nepaali. Kaks kuud kestva katsumuse käigus loodab Eevald tõusta 8848 meetri kõrgusele, et vallutada maailma kõrgeim mägi – Mount Everest.
Neljapäeval on Kaspar Eevald juba Nepaali pealinnas Kathmandus. Mount Everesti baaslaagrisse, mis asub 5386 meetri kõrgusel, jõuab ta 18. aprillil. Seal algab aklimatiseerumine.
"Kõigepealt taastume, puhkame natukene ja teeme siis käed soojaks. Harjutame vajalikke ronimisoskusi, köietööd, kõike seda, mida meil on ees ootaval tõusul vaja. Oleme sellel kõrgusel nii kaua, kuni kõigi keha on enam-vähem kohanenud," rääkis ta.
Eevaldi rühmas, kellega koos ta Mount Everestile tõuseb, on 10–12 inimest. Praegu pole veel täpselt teada, kellega koos ta ronib, kuid eeldatavasti on rühmas paar norrakat, malaislane, nepaallane, jänki ja inglane. Näod nähakse ära siis, kui rühm esimest korda Kathmandus kokku saab.
Pole ka teada, millal päris tippu jõutakse. Eevaldi hinnangul toimub see 18. ja 23. mai vahel, sest kõik sõltub väga palju ilmast. Mount Everesti tipus on mai keskel 35 külmakraadi. Õhus on hapnikku vaid kolmandik sellest, mida inimene on harjunud hingama.
Kui suureks prognoosib Eevald tõenäosust, et tal õnnestub Mount Everesti tipus ära käia? "Mis puutub minu enda võimekusse, siis ma olen seisukohal, et olen teinud kõik endast sõltuva nii ettevalmistuse kui varustuse võtmes," ütles ta.
"Ma usun, et mul on head võimalused, aga kahe kuuga võib mäel igasuguseid asju juhtuda. Kui me lisame ilmastikufaktori, ettenägematud olukorrad, haigestumised, külma saamised, siis see on juba kohvipaks, mille põhjal ennustada," lisas ta.