Nädala lind Kägu

Copy
Kägu istub oksal.
Kägu istub oksal. Foto: Peter Lind

Kes siis käo kombel kukkuda ei oskaks! Tõenäoliselt on tegemist tuntuima linnuhäälega ja pole vist kedagi, kes ise poleks kordagi kukkunud. Iseasi on see, kui palju on neid, kes käo ära tunnevad, kui ta juhtub vastu lendama. Kindlasti palju-palju vähem. Teda peetakse pigem mõneks kulliks. Aga eks ta pisut kulli moodi välja näebki.

Käo kukkumisele on läbi aegade kõikvõimalikke tähendusi omistatud. Kiputakse arvutama, kui palju on veel aastaid antud vastavalt sellele, mitu korda kevadel esimest korda kuuldud kägu kukub. Tütarlastele ennustavat aga esimene kevadine kägu, mitu aastat on mehelesaamiseni jäänud.

Öeldakse, et hommikul kukub hoolekägu, lõunal leinakägu, õhtul õnnekägu ja sööma ajal surmakägu. Käo kevadise saabumise järgi ennustatakse: ilmub kägu vitsa, tuleb hea viljaaasta; urba – kurb aasta; lehte – leinaaasta. Kui esimene kägu kolm päeva enne jüripäeva (23. aprill) kukub, tuleb hea viljaaasta, kui kolm päeva pärast, tuleb näljaaasta. Kägu kukub seni, kuni odrad hakkavad looma, misjärel satub talle odra­okas kurku ning ta ei saa enam kukkuda. Kui kägu lõpetab kukkumise enne jaanipäeva, tuleb talv varakult, kui pärast jaani, on talv hiline.

Tagasi üles