/nginx/o/2024/05/18/16080478t1hba16.jpg)
Kui tavaliselt on Eestisse rajatavad päikesepargid väikesed, kattes sageli vaid üheainsa maja või tootmishoone katuse, siis Tapa valda Põdrangu külla soovib Sunly AS rajada päikesepargi, mis laiuks ligi 100 hektaril ning mille tootmisvõimsus oleks 75 megavatti.
Sunly AS esitas Tapa vallavalitsusele projekteerimistingimuste taotluse käesoleva aasta 10. aprillil. Päikesepark kerkiks Põdrangu külla Lubjaahju, Oinamurru, Põdralauda, Tomingamurru, Tomingaaugu, Erkmaa ja Kivimurru kinnistule, mis kuuluvad OÜ-le Taimistu.
"Tapa valda kavandatava päikesepargi projekt on alles algusfaasis. Täpsem suurus ja investeeringumaht selgub aasta teises pooles. Tegu on osaga laiemast projektist, mis hõlmab nii Tapat kui naabervaldasid ning on kooskõlas riigi poolt seatud taastuvenergia eesmärkidega puhta elektri tootmiseks," rääkis Sunly kommunikatsioonijuht Anna Lindpere.
Vastavalt Tapa valla üldplaneeringule, mis kehtestati 29. septembril 2022, on seitsme Põdrangu kinnistu juhtotstarbeks väärtuslik põllumaa, kus võivad paikneda üksikud paikkonda sobivad elu-, ühiskondlikud ja tootmishooned.
Tapa vallavalitsuse korralduse eelnõu alusel, mis kannab käesoleva aasta 3. mai kuupäeva, on väärtuslikule põllumajandusmaale lubatud siiski päikeseelektrijaama paigutamine tingimusel, et säilib maa põllumajanduslik potentsiaal ning mullastik ei saa kahjustada.
See tähendab, et päikeseenergiajaama rajamisel ei tohi koorida olulises ulatuses mullakihti ega katta pinnast kõvakattega ning rajatised peab olema võimalik peale tootmist teisaldada. Päikesepaneelide all olev ja neid ümbritsev maa peaks sisuliselt toimima hooldatava niidetava rohumaana.
Küll leiab Tapa vallavalitsus, et kavandatav päikeseelektrijaama rajamine ei kuulu olulise keskkonnamõjuga tegevuste hulka. Seetõttu ei algatata projekteerimistingimuste menetluse raames keskkonnamõju hindamist.
Ehkki Tapa valla detailplaneering ei näe ette tuuleparkide rajamist, vaatab päikesepargi rajaja asja laiemalt. "Sunly soovib tagada võimalikult efektiivse ressursside ja võrgukasutuse, mistõttu kavandame suure osa oma projektidest hübriidsetena. Ühte liitumispunkti tuuakse kokku elektritootmine nii tuulest kui päikesest," teatas Lindpere.
Tapa valda rajatav päikesepark ei ole sugugi suurim Sunly ettevõtmine Eestis. "Sunly suurimaks projektiks Eestis on hetkel Ristile planeeritav Baltikumi suurim, 244-megavatine päikesepark," lisas Lindpere. Lääne-Nigula valda Ristile soovitakse paigaldada 350 000 päikesepaneeli, mis kataksid 55 000 majapidamise aastase elektri tarbimise.
"Kuna arendame ja opereerime parke ise, siis on kohalike kogukondade ja maaomanike kaasamine meie jaoks väga oluline. Nii näiteks läheb osa Risti päikesepargi tulust kohaliku osavalla eelarvesse," ütles Lindpere. Nii näiteks lubab ettevõte, et Lääne-Nigula valla Risti osavald hakkab igal aastal Sunlylt saama 75 000 eurot.