Päästeamet kuulutas Virumaal välja tuleohtliku aja

Aivar Ojaperv
, ajakirjanik
Copy
Virumaal on tänavu kevadel olnud juba 79 maastikupõlengut.
Virumaal on tänavu kevadel olnud juba 79 maastikupõlengut. Foto: Päästeamet

Alates tänasest, 24. maist kehtib tuleohtlik aeg Ida- ja Lääne-Virumaal ning keelatud on looduses suitsetamine ja mootorsõiduki kasutamine.

Kahes maakonnas keelab päästeamet metsas ja turbapinnasega alal mootorsõidukiga sõitmise ning suitsetamise. Mootorsõidukit võib metsas ja turbaalal kasutada ainult majandus- ja kutsetegevuses. Keeld kehtib kuni tuleohtliku aja korralduse muutmiseni või kehtetuks tunnistamiseni.

Sellel kevadel on Lääne- ja Ida-Virumaal olnud juba 79 metsa- ja maastikutulekahju kokku 75 hektaril. Keskkonnaagentuuri ilmaprognoos ja tuleohukaart näitavad, et neis maakondades valitseb suur tuleoht, mis järgnevatel päevadel veelgi kasvab.

Ida päästekeskuse juhi Janar Kärneri sõnul ongi kõige keerukamad ning kaua kestvamad tulekahjud toimunud turbaaladel või metsas. "Mootorsõiduki kuumadele osadele langev taimetolm süttib hetkega. Samuti võib kuivanud maastiku või turba panna põlema summutist lendav säde," ütles Kärner.

Päästekeskuse juht lisas, et ka suitsetades võib pinnasele kukkunud säde maastiku süüdata, sest suure tuleoluga ajal on taimestik kuiv ja äärmiselt süttimisohtlik. "Inimestel tuleb silmas pidada, et väga kuival ajal võib loodus süttida ka väiksemastki sädemest. Seetõttu palume inimestel hoiduda lõkke tegemisest ja grillimisest looduses praegu, tuleohtlikul ajal," lisas Kärner.

Ka väike eksimus looduses võib kaasa tuua rängad tagajärjed – metsa- ja maastikupõlengud ohustavad loodust, seal elavaid loomi, inimesi ja nende kodusid. Looduses suitsu ja tuld märgates tuleb helistada 112. Pisemat põlengut saab ka ise kustutada, kasutades näiteks kimbuks seatud suuri puuoksi.

Tuleohtliku aja kehtestamisel kasutab päästeamet keskkonnaagentuuri ilmateenistuse tuleohukaarti ja ilmaolusid analüüsib amet iga päev.

Tagasi üles