Rakke kool matkab Helmut Joonuksi lapsepõlveradadel

Copy
Portreefoto Helmut Joonuksist. Pilt pärineb Rakke muuseumi kogust.
Portreefoto Helmut Joonuksist. Pilt pärineb Rakke muuseumi kogust. Foto: Rakke muuseum

Täna, 6. juunil matkab Rakke koolipere Helmut Joonuksi 100. sünniaastapäeva puhul tema lapsepõlvekodu Tammiku lähedastes paikades – Salla külas ja Emumäel. 

Rakke koolipere on moodustanud väikesed matkameeskonnad, kel on teekonna peatustes lahendada erinevad ülesanded. Salla külas on matkajuhiks kohalikke lugusid hästi tundev Hando Kuntro ja Emumäelt Salla kultuurisalusse jõudmisel hoiab matkalisi õigel rajal Marju Metsman Väike-Maarja Muuseumisõprade Seltsist. "Salla küla ja Emumägi pakuvad vaheldusrikast tervikut igas mõttes – matk läbi küla on justkui rännak läbi Eesti ajaloo ning Emumäe rada oma reljeefiga loob kaunite vaadete kaudu hingepideme loodusega," sõnas Marju Metsman.

Matkapäeva korraldamise mõte just Salla piirkonnas mõlkus Rakke kooli direktori Tanel Kümniku peas veel enne, kui Helmut Joonuksi 100. sünniaastapäeva sündmusi möödunud aasta sügisel ühiselt planeerima asuti. "Matkaga tähistame Rakke kooli kunagise õpetaja Helmut Joonuksi 100. sünniaasta täitumist ja see on inspireeritud kultuuririkkuse aastast. Salla piirkond on oluline, kuna  Helmut Joonuks on sündinud Salla lähedal asuvas Tammiku külas ja alustas oma kooliteed Salla-Tammiku algkoolis," ütles direktor.

Kümniku sõnul on Salla piirkonda põimunud suur osa Eesti ajaloost. "Alustades metsikust looduskaitsealusest metsatukast ja jääajast murendatud Emumäest, liikudes edasi mööda Salla küla, jõudes tänapäeva," nimetas ta.

Direktor meenutas, et mõte tekkis eelmisel aastal, kui osaleti Salla seltsimajas koolitusseminaril "Elav pärand ja jätkusuutlikkus". "Olime sealsest kasutamata jäänud ressursist lummatud ja mõtted hakkasid rändama. Jõudsime ühisele meelele, et sealset peab tutvustama meie õpilastele, kes läbi kogetu oskavad veel rohkem väärtustada meie enda ajalugu ning kultuuri," rääkis Tanel Kümnik.

Matka korraldavad Rakke kool ja Väike-Maarja Muuseumisõprade Selts.

Tagasi üles