Vabatahtlikud päästjad saavad keemiapääste- ja kiirgusvarustust

Siim Mihailov
, ajakirjanik
Copy
Põlengut Lääne-Virumaa jäätmekeskuses aitasid kustutada ka vabatahtlikud päästjad.
Põlengut Lääne-Virumaa jäätmekeskuses aitasid kustutada ka vabatahtlikud päästjad. Foto: Marianne Loorents

Vabatahtlikud päästjad saavad gaasilises või radioaktiivses keskkonnas ohtude tuvastamiseks gaasianalüsaatorid ja kiirguspiiparid. 

Päästeameti teatel on Ukraina territooriumil kestvast sõjast saadud kogemuste najal tegeletud ka päästevõrgustiku keemiavõimekuse arendamisega. Ukraina kogemus annab kinnitust, et seadmed, millega saab kindlaks teha ohtlike ainete või radioaktiivsuse olemasolu piirkonnas, on päästjate ohutuse tagamiseks hädavajalikud.

Näiteks gaasianalüsaator suudab tuvastada plahvatusohtlikku keskkonda, mis võib tekkida põlevgaaside leketest või põlevvedeliku aurudest. Samuti tuvastab seade hapnikusisaldust, vingugaasi ja vesiniksulfiidi sisaldust. Gaasianalüsaatori saavad endale kõik vabatahtlikud komandod. Niisugused gaasianalüsaatorid ja kiirguspiiparid on kasutusel ka kutselistel päästjatel.

Juba varem on keemiapäästevõimekuse arenduse käigus vabatahtlikele jagatud pritsmekaitseülikonnad ning filtritega maskid. Ühtses päästevõrgustikus on lisaks kutselistele päästjatele üle 2600 vabatahtliku päästja 118 vabatahtlikus komandos.

Tagasi üles