Virumaal leiti kopratammist miin

Siim Mihailov
, ajakirjanik
Copy
Kobras on usin loom, kes tassib oma tammi sisse kõiksugu raskeid materjale, ka maakive, et ehitis võimalikult tugev oleks.
Kobras on usin loom, kes tassib oma tammi sisse kõiksugu raskeid materjale, ka maakive, et ehitis võimalikult tugev oleks. Foto: Päästeamet

Kolmapäeval said demineerijad väljakutse Ida-Virumaal Auvere külla, kus jahimehed olid kobraste värskelt ehitatud tammi lammutanud ja leidnud tammi seest lõhkekeha. 

Demineerijad tegid kindlaks, et tegu oli sõjaaegse miinipildujamiiniga ja lõhkekeha hävitati kohapeal. Tööde ajal oli tulnud kobras korraks tammi juurde uudistama, mida inimesed seal teevad.

"Kobras on usin loom, kes tassib oma tammi sisse kõiksugu raskeid materjale, ka maakive, et ehitis võimalikult tugev oleks. Sel korral leidis kobras miini ja vedas selle oma tammi sisse," selgitas leidu päästeameti demineerimiskeskuse Ida-Eesti pommigrupi peademineerija Rasmus Rooden, kes vabal ajal tegeleb ka jahindusega.

Kahtlase eseme leidmisel metsast, pööningult või veekogust tuleb teavitada hädaabinumbril 112. Hädaabinumbril tuleks helistada isegi lõhkekeha kahtluse korral. Demineerijad paluvad leitud eset mitte puudutada ega liigutada. Mida roostesem ja kehvemas seisukorras lõhkekeha on, seda suuremat ohtu see inimesele kujutab.

Pealtnäha ohutu lõhkekeha võib liigutamisel plahvatada, tuues kaasa traagilised tagajärjed. Leiu asukoht tuleks märgistada. Võimalusel peaks demineerijad ära ootama, hoiatama läheduses viibivaid inimesi ja mitte laskma teisi lähedusse. Lõhkekehale tulevad järele demineerijad, toimetavad selle ohutusse kohta ja teevad kahjutuks. Olenevalt lõhkekeha seisukorrast ja asukohast võidakse see kahjutuks teha ka kohapeal. 

Ida-Virumaal on demineerijad sel aastal teinud kahjutuks juba 1969 lõhkekeha ja 755 sütikut.

Tagasi üles