Skip to footer
Saada vihje

Rakvere nahkhiired saavad soovi korral kolida nende jaoks valmistatud kastidesse

Nahkhiirte pesakast Rakvere Ausambamäel.

Rakvere Ausambamäe parki paigaldati nahkhiirte pesakastid, mille valmistasid ja kinnitasid puude külge Rakvere riigigümnaasiumi õpilased projektitöö käigus.

Bioloog ja terioloog, nahkhiirte uurimisega tegelev Rauno Kalda ütles, et tegemist on toreda initsiatiiviga, kuid avaldas pisut kahtlust, kas nahkhiired pesakaste kasutama hakkavad.

"Rakveres nagu paljudes Eesti linnades elab palju nahkhiiri," rääkis ta. "Eriti rohkelt on neid Rahvaaias ja sellega piirnevatel aladel. Liikidest on esindatud valdavalt põhja-nahkhiir ja veelendlane. Nahkhiired ei lase inimestest end häirida, nad asustavad meelsasti ka suuri kortermaju, kust leiavad endale sobivaid hämaraid nurki ja katusealuseid."

Pesakastide võimalikeks asukateks pidas Kalda "hulkuvaid isaseid". "Kindlasti ei võta nahkhiired pesakaste nii lihtsalt omaks kui näiteks tihased või teised linnud," kõneles ta. "Pesakasti kasutegur on paraku väike, sest nad eelistavad enda leitud õõnsusi ja muid paiku. Pesitsema nad vaevalt et pesakastis hakkavad, küll võivad neid puhkepeatusena kasutada üksikud isased. Aga nad ei tavatse endast ka jälgi jätta, nii et kahjuks on raske kindlaks teha, kas hoole ja armastusega valmistatud pesakast on kasutusel või mitte. Aga iseenesest pole see üldse vale, kui linna keskele paigaldatakse neile pesakaste, sest looduslikke varjumiskohti on neil sellistes paikades vähem kui äärelinnades."

Nahkhiire pesakast sarnaneb linnu pesakastiga vaid eemalt vaadates. Lennuava sellel pole, sisenemine käib kasti alt ja kasti on paigaldatud traatsõrestik, mida mööda nahkhiir saab pesakasti nii-öelda rippuma ronida.

Nahkhiirte pesakast Rakvere Ausambamäel.

Kommentaarid
Tagasi üles