Taluliit kutsub kandideerima parima talu tiitlile

Siim Mihailov
, ajakirjanik
Copy
Mullune aasta noortalunik Rando Vink, kelle asutatud Vinkymon OÜ toodab fermenteeritud küüslauku.
Mullune aasta noortalunik Rando Vink, kelle asutatud Vinkymon OÜ toodab fermenteeritud küüslauku. Foto: Tiit Efert

Rohkem kui kolmekümneaastase traditsiooniga parima talu konkurss otsib taas tublimaid tegijaid. Tänavu tunnustab taluliit parimaid talusid koostöös maaelu edendamise sihtasutuse ja Coop Eestiga. 

Parima talu konkurss toob esile peretalud, noortalunikud ja alternatiivtalud, tutvustades nende panust ja tähtsust Eesti põllumajanduses. Kandidaate saab konkursile esitada 4. augustini.

Taluliidu tegevjuht Kerli Ats ütles, et põllumajandusettevõtete kiire kontsentreerumine ohustab traditsioonilist põllumajanduse mudelit ning seeläbi ka meie maapiirkondade tulevikku. Seetõttu on tähtis toetada peretalusid, et säilitada meie põllumajanduse mitmekesisus ja elujõulisus. "Peretaludel on oluline roll toidutootmises ja maapiirkondade arengus, tagades nii toidujulgeoleku kui ka piirkondade elujõulisuse," tõdes Ats.

Ka maaelu edendamise sihtasutuse juhatuse liige Meelis Annus märkis, et tegusate pereettevõtete ja väikeettevõtjate abil saame näidata, et maapiirkonnas toimetades on võimalik luua mitmesuguseid edulugusid. "Nende lugude taga olevaid peresid on oluline esile tõsta ja tunnustada, ning seda parima talu konkursi raames teemegi."

Coop Eesti Keskühistu juhatuse esimehe Rainer Rohtla sõnul on Eesti inimeste toidukorvis kodumaine toit olnud alati esikohal. "Oleme harjunud võtma kodumaist toitu iseenesestmõistetavalt, kuid eestimaise toidu eelistuse vähenemine näitab, kui oluline on väärtustada kohalikke talunikke ja nende tööd. Iga talu, mis toodab kohalikku toitu, on meie silmis tiitlit väärt," rääkis Rohtla.

Talusid oodatakse kandideerima kolmes kategoorias. Need on parim tootmistalu, parim alternatiivtalu ning parim noortalunik. Kandideerida saab 4. augustini. Parimad talud kuulutatakse välja sügisel ja see on juba 31. kord. 

Eelmisel aastal kuulusid võitjate hulka parima talu tiitli pälvinud Sepa Veised OÜ Pärnumaalt, parimaks noortaluniku juhitavaks taluks tunnistatud Vinkymon OÜ Lääne-Virumaalt, aasta parimaks tootmistaluks kuulutatud Väikemetsa talu Võrumaalt ning parima alternatiivtalu tiitli pälvinud KODAS Siidritalu Põlvamaalt.

Tagasi üles