Tulistamisjuhtum tegi Trumpist märterkangelase ja võib anda talle valimisvõidu

Copy
Donald Trump.
Donald Trump. Foto: Anna Moneymaker

Õõl vastu pühapäeva tulistati USA-s Pennsylvanias Butleris toimunud valimisürituse ajal uuesti presidendiks pürgivat ekspresidenti Donald Trumpi, kes sai kergelt haavata. Arvatava tulistaja, 20-aastase mehe lasi eriteenistus maha.

Nurjunud atentaadikatse tegi Donald Trumpist märterkangelase. "Kas see annab talle ennetähtaegse valimisvõidu, nagu paljud täna arvavad, on siiski veel vara öelda. Kuid üks on selge – USA sisepoliitika muutub veelgi polariseeritumaks ja toksilisemaks. See teeb omakorda läänemaailma senises liiderriigis kandva ühisosa leidmise peaaegu võimatuks," vahendab BNS riigikogu väliskomisjoni esimehe Marko Mihkelsoni mõtteid. "Arvestades kasvavat globaalset lõhet autoritaarsete ja demokraatlike riikide vahel, ennustab see meile lähikuudeks väga turbulentset ja keerulist ajajärku."

Mihkelson prognoosib, et kuigi presidendivalimised toimuvad alles 5. novembril, muutis Pennsylvanias aset leidnud tulistamine põhimõtteliselt kogu kampaaniat ja võimalikku lõpplahendust. "Juhtunu asetab täiesti uude valgusse algaval nädalal toimuva vabariiklaste kongressi Milwaukees, kus Trumpi võetakse vastu kui kangelast. Tõenäoliselt vormitakse just seal eelolevate nädalate peateema, milleks pole üksnes valimisvõidu saavutamine, vaid ka põhimõtteliste muudatuste tegemine USA sisepoliitikas või koguni põhiseaduslikus korras," lisas Mihkelson.

Julgeolekuekspert Rainer Saks ütles, et Donald Trumpi tapmiskatse mõju kohta ei saa veel põhjapanevaid oletusi teha.

"USA endise presidendi vastu sooritatud atentaat valimiskampaania üritusel on liiga värske uudis, et teha selle põhjal väga fundamentaalseid järeldusi toimunu mõjude kohta," vahendas BNS. "Kindel võib olla, et see sündmus haarab järgnevaks kaheks nädalaks USA meedia ja kodanike tähelepanu ning loob soodsa pinnase kõikvõimalike teooriate ja versioonide levikuks ehk massiivseks mõjutustegevuseks. Seda olukorda hakatakse jõuliselt ära kasutama USA-siseselt, aga samamoodi ka väljastpoolt," kirjutas Saks enda igahommikuse Ukraina sõja analüüsi alguses.

Märksõnad

Tagasi üles