Looduhoiukuu on aeg, mil kristlikud kogudused üle maailma on kutsutud palvetama, mõtisklema ja tegutsema Jumala loodu heaks.
1. septembrist kuni 4. oktoobrini tähistatakse looduhoiukuud (1)
Looduhoiukuu algab 1. septembril loodu eest palvetamise päevaga ja lõpeb 4. oktoobril püha Franciscuse päeval. Eesti Kirikute Nõukogu (EKN) tähistab looduhoiukuud temaatilisteks nädalateks jagatud sündmustega Tallinnas ja Tartus. EKN kutsub kristlasi üritustel osalema, neid oma kogudustes korraldama ja ka iseseisvalt looduhoiu üle mõtisklema.
"Inimene on läinud [loodu] valitsemise ja harimisega ülemäära kaugele [---] ja ma kutsungi üles kõiki kristlasi, kõiki kogudusi, koole ja asutusi tähistama looduhoiukuud, et me pööraksime rohkem tähelepanu loodu hoidmisele," rääkis EKN-i president, EELK peapiiskop Urmas Viilma oma videopöördumises.
Tänavune põhiprogramm on valminud EKN-i looduhoiu töörühma ja MTÜ Kristlaste Looduhoiu Võrgustiku koostöös. Programm sisaldab tegevusi nii ihule kui ka vaimule: matkamist, arutlemist, talguid, raamatute lugemist, jumalateenistusi. Peale osalejate mitmekülgse harimise on programmi eesmärk ühendada loodust hoolivaid kristliku maailmavaatega inimesi ning tugevdada looduhoiukuu tähistamise traditsiooni Eestis.
Põhiprogrammi täiendab lisaprogramm, mis uueneb jooksvalt ning koosneb koguduste või üksikisikute korraldatavatest üritustest. Lisaprogrammi raames kutsutakse kristlasi osalema ka maailmakoristuspäeval (üritused toimuvad üle Eesti 9.–24. septembril) ja vaatama Matsalu loodusfilmide festivali filme (25.09–06.10 Lihulas ja üle Eesti).
Looduhoiu teemat käsitleti EKN-is süvitsi 2020. aastal teemaaasta "Armastame loodut" raames. Looduhoiukuud tähistati esimest korda 2023. aastal, mil programmi kroonis Tema Pühaduse, oikumeenilise patriarhi Bartolomeos I avalik loeng "Ökoloogia ja haridus" Tartu ülikooli aulas.
Rohkem infot looduhoiukuu tähistamise kohta koos peapiiskopi pöördumisega leiab veebilehel ekn.ee/looduhoid.