Üksikutele jalgpalli (ultra)fännidele siinkohal vabandus ja kummardus – te olete tõesti lugupidamist väärivad spordihullud, aga paraku on teid lihtsalt väga vähe.
Eesti liiga võistkond ja kogukond
Tõelise ja heal tasemel profivõistkonna puhul pole tähtis, kes seal mängivad, sest rahvas läheb vaatama mängu ennast. Selle kvaliteeti. Mängijate oskusi. Euroliiga AS Monacos ei mängi ühtki monegaski ehk pisiriik Monaco kodanikku, aga ometi on mängusaal publikut täis. Baskonias mängis täpselt üks Hispaania kodakondsusega mees, isegi eestlasi oli rohkem, aga Vitoria korvpallipublik oli mullusel euroliiga hooajal üks rohkearvulisemaid. Mina koos sõpradega käin Kaunases – mitte Žalgirise pärast, vaid see on lähim koht, kus head korvpallimängu näeb oma silmaga.
Otsida Eesti liigadest mängu kvaliteeti on natuke tänamatu tegevus. Võrkpallis pole ma ei asjatundja ega huviline, aga ilmselt on selle liiga mängutase maailma omale kõige lähemal. Samas on isegi eestlaste lemmikala korvpall telekast vaadatava või Kaunases nähtavaga võrreldes nagu öö ja päev. Jalgpallist pigem ärme räägimegi – seda sai juba mainitud.
Seega peab olema Eesti meistriliiga võistkonna ülalpidamiseks mõni muu põhjus. Pakun selleks välja märksõna "kogukond". Olgu pealegi, kui võistkonnas on mõned välismaalased – kui nende kõrval jooksevad platsil ka oma külast pärit punktikütid, vaatab rahvas rõõmuga.
Meil oli just toimetuses kolikambri suurpuhastus ja päevavalgele tulid mõned vanad fotod korvpallimeeskonnast. Sellest Tarva-eelsest, kes mängis veel Rakvere Lihakombinaadi ja Palliklubi nime all. Vastu vaatavad puha kohalikud mehed: Pugonen, Lokutšievski, Villers, Saage, peaaegu kohalikud Kallas ja Allingu. Ja siis mõned toonased pingipoisid, kelle nimi ei meenu, aga kes samuti olid Väike-Maarjast Aivo Erkmaa treeningurühmast. Üks suur "kapp" Lätist on ka pildi peal kesksel kohal (Igor Melnik vist), aga tema ei riku üldpilti. Tema muide koolitas ja õpetas muude asjade kõrvalt maapoiss Vallo Allingut, kellest hiljem sai koondise tasemel keskmängija.