Talgupäev ootab: “Teeme ära!”

Eva Klaas
, reporter
Copy
Juhime tähelepanu, et artikkel on rohkem kui viis aastat vana ning kuulub meie arhiivi. Ajakirjandusväljaanne ei uuenda arhiivide sisu, seega võib olla vajalik tutvuda ka uuemate allikatega.
Lääne-Virumaal  on seni registreeritud peamiselt heakorratalgud.
Lääne-Virumaal on seni registreeritud peamiselt heakorratalgud. Foto: Margus Ansu / Postimees

Üleeile algas talguliste kirjapanek 5. mail toimuvale “Teeme ära!” talgupäevale. Eile lõunase seisuga oli üle Eesti valida 550 talgu seast, Lääne-Virumaal oli registreeritud üle kolmekümne talgu.



“Teeme ära!” talgupäeva eestvedaja, Eestimaa Looduse Fondi juhatuse liige Tarmo Tüür ütles, et talgukohtade ülespanek on läinud mullusest hoogsamas tempos. “Talgute lisamine talguveebi on avatud mai alguseni,” sõnas Tüür ja juhtis tähelepanu, et talgutele osalejana kirjapanekut ei tasu jätta viimasele minutile, sest talgujuhtidel on vaja päev ka ette valmistada.

Talgupäeva Lääne-Virumaa koordinaator Mati Ulm ütles, et seni on Lääne-Virumaal registreeritud peamiselt heakorratalguid. Paljudes kohtades, kus juba eelmistel aastatel on talguid korraldatud, toimuvad need ka tänavu, samuti on uusi liitujaid. Talguid tuleb kindlasti juurde, sest aega neid registreerida on veel mitu nädalat.
Talgute korras saab ette võtta just seda, mida kogukond soovib – tehakse külad korda, korrastatakse mõisaparke, istutatakse metsa või puhastatakse mereranda.

“Üleeelmisel aastal korraldati Väike-Maarjas lapiteki talgud,” tõi Mati Ulm näite teistsugustest töödest.
“Teeme ära!” kodulehelt www.teemeara.ee, kuhu pannakse kirja nii talgud kui talgulised, leiab muu hulgas näiteks talgud EELK Rakvere Kolmainu kirikus, kus koristatakse nii kiriku ja selle kompleksi ruume kui ümbrust. Rägavere valla Miila külas aga valmistutakse suviseks külaväravate päevaks.

Arvukalt on talgukohti registreeritud Vihula vallas, seal kavandatakse ka suurima talguliste arvuga talguid valla metsaaluste koristamiseks, kuhu oodatakse appi 250 kättepaari.

Talgujuht Valmar Kask selgitas, et 2008. aastal tehti küll esimese “Teeme ära!” kampaania raames prügi suurkoristus, kuid seda jäi metsade alla veel üksjagu ning prahti on juurdegi toodud.

Ulmi sõnul on piirkondlike koordinaatorite (Lääne-Virumaal on Mati Ulmile abiks Kat­rin Kärner) ülesandeks eelkõige suhe talgujuhtidega ning talgute lisamine kodulehele.

“Peame jälgima, et ei tekiks vasturääkivusi. Näiteks kutsuti Rakkesse eelmisel aastal tuhandet talgulist, aga selline arv on isegi linna kohta ebareaalne,” meenutas Ulm. Kui tegemist on kaitsealuste kohtadega, tuleb kontrollida, kas on olemas kõik vajalikud load.

Soovitatav on talgud ette võtta 5. mail, kuid need võib korraldada ka sellele kuupäevale võimalikult lähedastel päevadel. Näiteks Vasta kool teeb talgud reedel, sest nädalavahetusel oleks kooliperel raske kokku tulla. Korrastatakse Vasta mõisaparki, samuti istutatakse kuusehekki koolitee äärde. “10-15 aastaga on hakanud kuused juba välja langema,” sõnas koos Grete Salkaga endale talgujuhi kohustused võtnud Viru-Nigula valla keskkonnaspetsialist Marit Laast. Talgutel osaleb kogu koolipere, aga oodatakse ka teisi huvilisi.

Mati Ulm leidis, et talgupäeval on lisaks millegi olulise üheskoos tegemisele ka suhte loomise ja ühise ajaveetmise võimalus.

Kommentaarid
Copy
Tagasi üles