Saada vihje

Uhtna Talutehnika rajab raskusi trotsides tulevikulautu

Juhime tähelepanu, et artikkel on rohkem kui viis aastat vana ning kuulub meie arhiivi. Ajakirjandusväljaanne ei uuenda arhiivide sisu, seega võib olla vajalik tutvuda ka uuemate allikatega.
Urmas Põdra tutvustab Lely uusimat lüpsirobotit.
Urmas Põdra tutvustab Lely uusimat lüpsirobotit. Foto: Raivo Raigna

Firma Uhtna Talutehnika, kes Lely lüpsirobotite paigaldamisega tegi Eesti farmide moderniseerimisel ajalugu, pakub Robora robotlautade näol uut kvaliteeti.


Kurista talu peremees Eelar Sammler ehitas koostöös firmaga Uhtna Talutehnika Järvamaal Väike-Karedale robotlüpsilauda, mis möödunud reedel pidulikult avati.


Uues laudas on praegu 55 lüpsilehma ja töötab üks Lely lüpsirobot, ruumi jätkub hoones 180 lehmale ja ehitus läks maksma 18 miljonit krooni, andis Sammler ülevaate.

Kogu tehnoloogiline protsess hoones on arvutipõhine: jõusööda andmine, õhu ventileerimine ja põranda puhastamine käivad automaatselt.

"Tänu täielikule automatiseerimisele me palgatööjõudu ei vaja. Saame hakkama oma perega. Põllutöö ja piimakarjakasvatamisega olen leiba teeninud kakskümmend aastat. Nüüd, majandades uues robotlüpsilaudas, loodan toime tulla ka praegusel, piimatootjatele raskel ajal," lausus Eelar Sammler.

Robora tulevikulaudad
Uhtna Talutehnika farmiosakonna juhataja Toomas Rüütel ütles, et Eestis on seni valminud kaks Robora lauta, mis on põhimõtteliselt isoleeritud.

"Isoleeritud on nii katus kui kõik seinad. Hoones on plusskraadid tagatud ka käreda pakasega," selgitas Rüütel.

Konstruktsiooniliste lahenduste kõrval on väga suur osa ventilatsioonil. "Oleme kasutanud täissünkroonset alarõhusüsteemi. Ventilatsioon mitte ainult ei hoia hoones temperatuuri, vaid sellel on suur tähtsus ka lauda õhuniiskuse reguleerimisel."

Et talvel võib temperatuur langeda vahel isegi rohkem kui paarikümne külmakraadini, siis on niiskus laudas tunduvalt kõrgem kui tavaliselt.

"Meie süsteem aga võimaldab laudaõhust niiskust eraldada ja teha seda lisaenergiat kasutamata, nii-öelda naturaalsel moel. Ka suvekuumusele on ventilatsiooni juures mõeldud. Surveventilaatorid võtavad õhku väljast, tagades loomadele kiiremini värske õhu juurdevoolu, samal ajal segades laudaõhku," kommenteeris Rüütel.

Samas on võimalik lisada süsteemi õhuniisutajad, et ruum eriti kuumade ilmade korral meeldivalt jahe oleks.

Uhtna Talutehnika AS on Lely lüpsirobotite maaletooja ja paigaldaja Eestis. Toomas Rüütel meenutas, et esimesed Lely lüpsirobotid panid nad 2006. aasta augustis Harjumaal Jüris ASi Pakar farmi.

"Robotid on hästi vastu pidanud, sest kasutatakse kõrge kvaliteediga vastupidavatest materjalidest sead­meid. Lely robotite kohta on tihti küsitud, kaua nad vastu peavad. Aus vastus on, et Lely ei tea seda. Ükski robot, mis on toodetud, ei ole veel seisma jäänud, ja seda aastast 1992," rääkis Rüütel.

Tänaseks töötab Eestimaa farmides 16 Uhtna Talutehnika ASi paigaldatud ja hooldatavat robotit.

Praegugi on firmal plaanis hulgaliselt lautu. Rahastamist ootavaid lüpsirobotiprojekte on 20 ümber.

"Paigaldatud on kaheksa robotit Aravete Agro OÜ-le. See laut on ühes laudas olevate Lely robotite arvu poolest kuuendal kohal maailmas. Muidugi on selliseidki, kus inimest asendavaid automaate on kümme." Aravete Mägise lauda lehmad on robotitega harjunud ja see kajastub kohe piimatoodangus.

"Nii suure lüpsisüsteemi puhul on ka käivitusaeg pikem. Aga juba praegu saab öelda, et piimatoodang on tõusnud üle 30%. Ja loomade vabaliikumisega kaasnev stressivaba keskkond mõjub lehmadele hästi," teadis Toomas Rüütel.

Kriis pärsib
Toomas Rüütli väitel jätkub Uhtna Talutehnikal potentsiaali rajada Eestis aastas kümmekond uusima tehnikaga lüpsilauta. Kahjuks pärsib majanduskriis pankade tegevust ja uute projektide finantseerimine venib.

"Tahaks loota, et kriis ei kesta kaua ja et põllumajandus jääb ikka konkurentsivõimeliseks. Omalt poolt püüame olla võimalikult paindlikud. Jätkame ka edaspidi tootearendust, mis sobiks kokku meie majanduse ja kliimaga," lubas Toomas Rüütel.

Uhtna Talutehnika ASi juhatuse liige Urmas Põdra lisas, et vaatamata keerulisele ajale jätkatakse koostööd oma klientide ja hankijatega.

"Eriti oluline on see põllumajanduses, kus klientuur püsib aastaid. Muutuvad küll maa- ja firmaomanikud, kuid maad haritakse alati ja seega on meil alati kliente," arvas Urmas Põdra.

Kommentaarid
Tagasi üles