Saada vihje

Viis armsaks saanud pühaderituaali, mis võivad tekitada mitme tuhande euro suuruseid kahjusid

Copy
Kodus jõulutulesid üles seadma asudes tuleb nende seisukord üle kontrollida.
Kodus jõulutulesid üles seadma asudes tuleb nende seisukord üle kontrollida. Foto: Triin Tokko

Jõulude ja aastavahetuse ajal sagenevad kodused õnnetusjuhtumid, mis on seotud meile armsaks saanud tavadega, nagu on küünalde põletamine, kodu kaunistamine ja kokkamine.

Mida tähele panna ja teisiti teha, et võimalikke kahjusid vältida ja jõulupühad kulgeksid õnnelikult, selle kohta annab nõu ERGO kindlustuse kahjukäsitlusvaldkonna juht Caterina Lepvalts.

Pidulaua kaunistamine küünalde ja vanikutega

Küünalde põletamisel tuleb jälgida, et küünal asetseks mittesüttivast materjalist, näiteks klaasist, kivist või metallist alusel. Okstest ja muust süttivast materjalist tehtud kompositsioonid ja vanikud näevad küll väga head välja, kuid on küünla põletamiseks üliohtlikud, samuti ei tohiks lahtise leegiga küünlaid asetada kuusele.

«Alles eelmistel jõuludel oli meil juhtum, kus korteris süttis kuusk küünlast põlema – kergelt kuivanud kuusk süttis väga kiiresti ja vaatamata kiirele reageerimisele tekitas tuli lühikese ajaga korterile ja kodusele varale

46 000 euro väärtuses kahju,» rääkis Lepvalts.

Eriti ettevaatlikud peaksid lahtise tulega olema laste ja lemmikloomadega pered – kindlasti tuleb jälgida, et lapsed ja lemmikud ei jääks küünla juurde üksinda ning et neil poleks võimalik küünalt ka kogemata ümber ajada.

Kodu ehtimine elektriliste jõulutuledega

Pühadeaegseid tuleriske ei tekita aga ainult lahtine tuli – ka elektrilised jõulutuled võivad pikalt põledes kuumaks minna ja kuiva kuuse põlema süüdata, mistõttu tuleks need ööseks ja kodust lahkudes välja lülitada või vooluvõrgust lahti ühendada. Samuti tasub igal aastal jõulutulede seisukord üle vaadata – kui avastate, et juhtmed on murenenud, kuskilt veidi sulanud või muul moel viga saanud, ei tohiks tulesid enam kasutada.

«Meil on kahjuks olnud ka juhtum, kus leedjõulutuledega dekoreeritud sein öösel süttis – tulede vahel olevad juhtmed olid tõenäoliselt murenenud, hakkasid sulama ja süütasid omakorda elutoa kardina,» tõi Lepvalts näite. «Õnneks elud seetõttu ohtu ei sattunud ja tuletõrjujatel õnnestus tulekahju kustutada, kuid tahmakahjustusi sai terve korter ja kustutusvesi tungis ka kaks korrust allapoole.»

Kui kuusk jõuab koju

Kui tuua metsast kuusepuu, siis tuleb läbi mõelda selle asukoht ja silmas pidada, kas peres on lapsi või lemmikloomi.

Püüa kuusk fikseerida nii, et see ümber ei kukuks, ning taga, et kuusele riputatud ehted ja kaunistused ei põhjustaks purunemisel või kukkumisel vigastusi. Läbi tuleks mõelda ka kuuse kastmine – paraku juhtub sageli, et vesi tilgub mööda või anum lekib, mis rikub kas põrandat või vaipa, hullemal juhul on veekahjustus viinud parketi väljavahetamiseni. Seetõttu tuleks kuuse alla paigaldada vaip või spetsiaalne veekindel kate, mis parketti kaitseks.

Köögis juhtub

Kokkamistuhinas tuleks aga keskenduda eelkõige toidu valmistamisele, sest harvad pole juhud, kus ahju või pannile unustatud jõulupraest võib alguse saada tulekahju. Ette tuleb ka olukordi, kus köögis hoogsalt toimetaja käest kukub kas lõikelaud, raskem soolatoos, õlipudel või pudrupott ja vigastab keraamilisi pliidiplaate.

Viimasele minutile jäetud kingijaht

Sageli läheb enne pühi nii kiireks, et kingituste otsimine jääb hilja peale, ja asutakse viimasel minutil mööda linna ringi sõitma.

«Pühadeeelsel perioodil toimubki kõige rohkem õnnetusi just sõidukitega. Sagedamini tuleb seda ette kaubanduskeskuste parklates, kus suure sagimise tõttu on õnnetusi tavapärasest märgatavalt rohkem,» selgitas Lepvalts ja kutsus autojuhte üles ettevaatlikkusele.

Tagasi üles