Päästeamet jagab soovitusi, kuidas pühadeaeg mööduks kodus rõõmsalt, rahulikult ja ohutult. Ohutus algab väikestest asjadest, mille eest saab hoolitseda igaüks.
Kuidas veeta pühad ohutult?
Jõulude eel ja ajal on köögis toimetamist rohkesti. Süüa tehes tasub meeles pidada, et kuigi pühadetoit tahab pliidil või praeahjus sageli mitmeid tunde veeta, kasutab hoolas kokk köögikella või püsib köögis ja jälgib, et miski kõrbema ei läheks.
Kuna köögis käivad käsikäes kõrge temperatuur ja kergesti süttiv rasv, tuleb toidu valmistamisel olla ettevaatlik. Köögis peaks igaks juhuks olema käepärast esmased tulekustutusvahendid, näiteks tulekustutusvaip või rasvakustuti, millega saab ohutult summutada ka rasvast tõusnud leegid. Meeles tuleb pidada, et süttinud rasva ei tohi kustutada veega – vesi paiskab kuuma rasva laiali ning annab põlengule kustutamise asemel hoogu juurde.
Ohutust tuleb kindlasti meeles pidada ka väljaspool kööki. Küünlaid põletades peab hoolitsema selle eest, et küünal oleks kindlalt kinnitatud ning eemal kergesti süttivatest materjalidest, ja nagu lahtise tule puhul ikka – küünalt ei jäeta järelevalveta.
Kuuse ehtimisel soovitab päästeamet loobuda elava tulega küünaldest – kuuseoksi kaunistavad küünlajalad on paraku üsna ebakindlad ning õnnetuse juhtumise oht on suur. Tavalistele kuuseküünaldele võiks eelistada elektrilisi jõulutulesid, kuid neidki ei tasu elektrivõrku järelevalveta jätta. Vooluvõrku ei tohi elektriseadmetega üle koormata, sest kuumenenud juhtmed võivad lühisesse sattudes süüdata ümbruse. Kasutada tohib ainult korras elektriseadmeid.
Külmal ajal ahju, pliiti või kaminat küttes on kindlasti tarvis hoolitseda selle eest, et kolde lähedal poleks kergesti süttivat materjali, ning veenduda, et kodus olevad suitsu- ja vingugaasiandur on töökorras. Avatud koldega kütteseadet ei tohi jätta järelevalveta, sest koldesuust lennanud sädemest võib süttida põrand või vaip.
Ilutulestikku võib teha selleks ettenähtud ja ohutus kohas. Kasutusjuhend peab olema toote pakendil.
Teadlikult ja ohutult käitudes saab ära hoida nii mõnegi õnnetuse. Kui aga õnnetus siiski juhtub ja on vaja kiiret abi, tuleb kohe helistada hädaabinumbril 112.