Saada vihje

Belgia laborisse pandi teele esimene kogus fosforiiti

Copy
Arbaveres laaditi veokile 3,5 tonni fosforiiti, mida hakatakse uurima Belgias.
Arbaveres laaditi veokile 3,5 tonni fosforiiti, mida hakatakse uurima Belgias. Foto: Sirli Sipp Kulli

Eesti geoloogiateenistus on sõlminud fosforiidi soolhappelise töötlemise katsetuste ja uuringute lepingu maailma ühe suurima tehnoloogiapakkujaga – ettevõttega Prayon Technologies. Lepingu raames läks Arbavere uurimiskeskusest Belgiasse Liège'i ülikooli poole teele 3,5 tonni fosforiiti.

Ettevõtte Prayoni Technologies tehtavad uuringud hõlmavad kogu väärtusahelat alates fosforiidimaagi mehaanilisest eelrikastamisest kuni turukõlbliku fosforhappe tootmiseni, kasutades spetsiaalselt Eesti fosforiidi jaoks kohandatavaid protsesse Ecophos ja GetMoreP.

​Eesti geoloogiateenistuse fosforiidiuuringute projektijuhi Jaanus Purga sõnul on ettevõtte Prayon Technologies katsetused kaheetapilised: esmalt väiksemahulised laboratoorsed ning neile järgnevad pilootkatsetused. Eelmisel nädalal sõlmitud leping katab esimese etapi, teise etapi kohta sõlmitakse leping lähiajal – peale mahtude lõplikku täpsustamist.

​Protsess Ecophos põhineb madala P₂O₅ kontsentratsiooniga fosforiidi töötlemisel soolhappega fosforhappe tootmiseks vajaliku kontsentratsiooni saavutamiseni. Oluliseks kõrvalproduktiks selles protsessis on fosforiidist kõrvaldatud haruldasi muldmetalle sisaldav voog, mida katsetuste käigus toodetakse piisavas koguses edasisteks uuringuteks – selleks on lepingud ühe rahvusvahelise tehnoloogiaettevõttega ettevalmistamisel. Samuti on lõppjärgus läbirääkimised fosforiidi väävelhappelise töötluse katsete ja uuringute tegemiseks.

​Jaanus Purga liitus Eesti geoloogiateenistusega jaanuari alguses, asudes juhtima fosforiidiuuringute projekti. "Projekti fookuses on praegu erinevad tehnoloogilised katsetused ja neid katseid viiakse läbi mitmetes rahvusvahelistes laborites. See nõuab väga häid teadmisi ja kogemusi selliste tehnoloogiliste katsetuste läbiviimise korraldamiseks ning nende tulemuste edaspidise rakendamise hindamiseks. Jaanusel on need teadmised ja kogemused olemas. Mul on väga hea meel, et ta oli nõus meie projektiga liituma," sõnas Eesti geoloogiateenistuste direktor Sirli Sipp Kulli.

Märksõnad

Tagasi üles