Saada vihje

Üleujutusohu tõttu võivad Võsu päästjad uue ühishoone saada

Copy
Suvitajate seas populaarne Võsu rand jääks ekstreemse üleujutuse korral vee alla. Ohus on ka pildi ülaosas olev Võsu päästekomando hoone.
Suvitajate seas populaarne Võsu rand jääks ekstreemse üleujutuse korral vee alla. Ohus on ka pildi ülaosas olev Võsu päästekomando hoone. Foto: Martin Pedaja

Aasta esimestel päevadel tabas Pärnu maakonnas asuvat Surju küla üleujutus, sest Reiu jõgi hakkas üle kallaste ajama. Kuigi Lääne-Virumaal suuremaid uputusi esinenud ei ole, on kliimaministeerium kandnud riskipiirkondade nimistusse Käsmu ja Vergi küla, Võsu aleviku ning Kunda linna.

Kuigi Pärnumaal oli ohus kohalik hooldekodu, mis veevangi jäi, saadi Saarde vallavanema sõnul hästi hakkama, sest asjakohane stsenaarium oli paberil läbi mängitud.​ "Üleujutuste ennetamiseks ja nende tagajärgede leevendamiseks on mitmeid võimalusi planeerimisest tegutsemiseni," rääkis kliimaministeeriumi veeosakonna nõunik Agne Aruväli. "Kõige olulisemaks ja kuluefektiivsemaks viisiks üleujutusega seotud riskide vähendamisel ja vältimisel võib lugeda üleujutusohuga arvestavat planeerimist nii üldplaneeringute ja detailplaneeringute kui ka kõrgemal planeerimise tasemel." 

Keskkonnaagentuur on kaardistanud võimalikud üleujutused kogu ranniku ulatuses ja kõige ekstreemsem üleujutus võib Lääne-Virumaa riskipiirkondades ulatuda 2,16 meetrini​. Hinnangu kohaselt on Käsmus ohus 45 hoonet, Võsul 18 ja Vergis lausa 50 majapidamist. Haljala valla arendus- ja kommunikatsioonijuhi ​Kent Kerneri sõnul on alates 2023. aasta kevadest üleujutusohuga alasid puudutavate detailplaneeringute lähteseisukohtades kohustus analüüsida võimaliku üleujutuse mõju planeeringulahendusele.

Tagasi üles