/nginx/o/2025/01/29/16621381t1h3b99.jpg)
Keskkonnaagentuur koostöös Eesti Terioloogia Seltsiga (ETS) ootab huvilisi osalema vabatahtlikus seires ning edastama infot talvituvate nahkhiirte kohta.
1. veebruarist 5. märtsini oodatakse vaatlusandmeid loodusvaatluste nutirakenduse ja äppide kaudu. Taas on võimalus enne osaleda veebikohtumisel «Algaja nahkhiirevaatleja tarkuseminutid», kus tutvustatakse Eestis talvituvate nahkhiirte liike ning antakse juhiseid vaatluste tegemiseks.
Igal aastal uurib keskkonnaagentuur talviti suurimaid nahkhiirte talvituskolooniaid Piusal, Väänas ja mujal. Suurtesse koobastesse kogunevad talvel sajad või isegi tuhanded tiivulised imetajad, et pime ja külm aeg turvaliselt mööda saata. Vabatahtlikelt oodatakse infot nende liigikaaslaste kohta, kes otsivad talvitumiseks mõne privaatsema koha, milleks võib osutuda ka tavaline (maa)kodu kelder. Seires osalemisega saab anda panuse oma kodukoha looduse uurimisse ja selle heasse käekäiku.
Eestis elab 12 liiki nahkhiiri, neist viis on rändliigid, ülejäänud otsivad endale talvitumiseks sobiva koha siinmaal. Seire eesmärk on kaardistada meil talvituvate nahkhiireliikide levikut ja hinnata keldrite olulisust talvituspaigana.
Keskkonnaagentuuri peaspetsialist ja Tartu ülikooli nahkhiireuurija Christel Rose Bachmanni sõnul on projektis osalenud vabatahtlike huvi nahkhiirte vastu kasvanud ning neid väikeseid karvaseid tegelasi pannakse üha rohkem tähele. Eelmisel aastal esitati vaatlusandmeid kõikidest Eesti maakondadest, mis näitab, et talvituvaid nahkhiiri ja nende märkajaid on igal pool.
Vabatahtlikus seires osalemiseks tuleb vaatlusandmed edastada keskkonnaagentuurile, kasutades nutirakendust või äppi. Täpsema juhendi osalemiseks leiab loodusveebist.