/nginx/o/2025/01/31/16626040t1h9050.jpg)
Lapsevanemaks saamine on üks elu põnevamaid kogemusi. Rõõmuga kaasneb sageli ka palju toimetamist – tarvis on osta häll, jalutuskäru, hulgaliselt beebiriideid ja muud vajalikku. Kõik see on loomulikult oluline, kuid beebi tulekuks ettevalmistumine ulatub palju kaugemale beebivarustuse hankimisest.
Toetava võrgustiku loomine
Lapsevanemaks olemine on meeskonnatöö ning emotsionaalne ettevalmistus algab suhte tugevdamisest partneriga. Selles ühtaegu keerulises kui ka rahuldust pakkuvas protsessis on ootuste juhtimine ja avatud suhtlus ülimalt olulised. Rääkige omavahel läbi, kuidas jagate vanemakohustusi, et kumbki partner ei tunneks end ülekoormatuna.
Lisaks vahetule lähikonnale mõelge ka oma laiemale tugisüsteemile – sugulastele ja sõpradele. Mõelge välja, kellele saate esimestel kuudel loota kas siis lapse hoidajana, nõuandjana või lihtsalt kuulajana. Toetava võrgustiku rajamine aitab leevendada lapsevanemaks olemisega kaasnevaid väljakutseid.
Tervis ja heaolu
Tervis on oluline aspekt nii enne kui ka pärast lapse sündi. Raseduse ajal on olulised regulaarsed tervisekontrollid, vitamiinid ja tasakaalustatud toitumine. Oluline on otsustada ära ka koht sünnituseks, olgu selleks siis haigla või kodu.
Lisaks igapäevastele tegevustele, mõelge ka pikaajalisele terviseplaneerimisele. Üks võimalus lapse tervise eest seismiseks on tüvirakkude kogumine ja säilitamine. Sünnihetkel lapse nabaväädiverest ja -koest kogutud tüvirakud on potentsiaalseks ravivõimaluseks paljude haiguste korral. Neid rakke säilitatakse tuleviku tarbeks spetsiaalsetes rakupankades, kust need vajadusel kiiresti väljastatakse. Tüvirakkude säilitamine on ettenägelik otsus, millest võib lapsel tulevikus palju abi olla. Eestis tegeleb tüvirakkude kogumise ja säilitamise korraldamisega Elumus.
Finantsplaneerimine
Lapsevanemaks olemisega kaasnevad märkimisväärsed rahalised kohustused ning seetõttu on planeerimine ülioluline. Alustage lühiajalistest kohustustest nagu meditsiinikulud, beebivarustus ja lapsehoid. Realistliku eelarve koostamine aitab kulusid ette näha ja tarbetut stressi vältida.
Samavõrd oluline on pikaajaline finantsplaneerimine. Kaaluge oma lapsele hoiukonto avamist. Kui alustate varakult, võib kontole aastate jooksul kena summa koguneda.
Kodu ettevalmistamine
Kodu tasub beebi saabumiseks läbimõeldult ette valmistada. Esmalt on mõistlik keskenduda funktsionaalsusele ja turvalisusele ning alles seejärel dekoreerimisele. Investeerige mugavasse võrevoodisse, samuti riiete, mähkmete ja mänguasjade hoiustamislahendustesse, mille puhul on tagatud kõigele vajalikule lihtne ligipääs.
Beebi turvalisus muutub eriti oluliseks, kui laps hakkab roomama. Kinnita mööbliesemed, kata pistikupesad ja veendu, et asjad, mis pole lapsele mõeldud, ei oleks ka tema käeulatuses.
Igapäevaste tegevuste lihtsustamiseks loo eraldi kohad söötmiseks, mähkimiseks ja mängimiseks.
Mõtlemise kohandamine
Praktilise valmisoleku kõrval on oluline ka emotsionaalne ettevalmistus. On täiesti normaalne tunda ärevust tundmatu ees, kuid positiivne meelestatus muudab kõik palju lihtsamaks. Pea meeles, et ükski vanem pole täiuslik ja vead on osa õppeprotsessist.
Lapsevanemana ei tohi unustada ka enda heaolu. Aega tuleb võtta puhkamiseks, oma hobidega tegelemiseks ja kvaliteetaja veetmiseks partneriga. Oma identiteedi säilitamine lisaks lapsevanemaks olemisele aitab olla ka lapse jaoks parem ema või isa.
Arvesta, et lapsevanemaks olemine on ettearvamatu. Plaanid muutuvad, tekib probleeme ja see on osa argipäevast. Paindlikkus, kannatlikkus ja vastupidavus on suureks abiks igasuguste probleemide lahendamisel.