Saada vihje

Ebaverest avastatud 1600 aasta vanune matusekoht võib veel üllatusi pakkuda

Copy
Vaade lõunapoolsele leiualale. Fotol muinsuskaitseameti arheoloogianõunik Anu Lillak (esiplaanil) ja üks matmispaiga avastajatest.
Vaade lõunapoolsele leiualale. Fotol muinsuskaitseameti arheoloogianõunik Anu Lillak (esiplaanil) ja üks matmispaiga avastajatest. Foto: Muinsuskaitseamet

Lääne-Virumaal Ebaveres, otse sisekaitseakadeemia (SKA) harjutusväljaku veerel, tuli 2018. aastal maapõuest lagedale hunnik põlenud objekte. Leidude hulka kuulusid mitmed metallesemed, sealhulgas odaots, kirves, sirp, käevõrud ja paadineedid – kokku ligi 300 muistset objekti, millest enamik pärinevad umbes 1600 aasta tagusest ajast.

Muinsuskaitseameti arheoloogiliste leidude nõunik​ Nele Kangert selgitas et Ebavere leiukoht jõudis ameti vaatevälja detektoristide tegevuse tõttu. "Ametit teavitati leidudest esmalt 2019. aastal, kui selgus, et leiukohas on käidud mitmed korrad detektoriga otsimas ning välja kaevatud sadu leide, sealhulgas kirveid, odaotsi, neete, käevõrusid, ketiosasid, pronksspiraale ja nii edasi. Õnneks leidjad toimetasid kõik leiud ametisse ning andsid endast parima, et leide ja leiukohti tagantjärgi saaks kokku viia," rääkis Kangert. 

​Muidugi oli kahju selleks ajaks tehtud ning osa teadusele olulisest infost jäädavalt kadunud. Olukorra kaardistamiseks ja leiukoha olemuse välja selgitamiseks korraldas muinsuskaitseamet välitööd, mille käigus sai ka kinnitust, et alal asub põletusmatustega kalmekoht. "Tuvastati ka põlenud inimluude fragmente," sõnas Kangert.

Tagasi üles