Saada vihje

Vaimse tervise vitamiinidega kevadväsimusele vastu

Copy
Tee üks jalutuskäik, kõige parem oleks, kui saad teha seda kellegagi koos.
Tee üks jalutuskäik, kõige parem oleks, kui saad teha seda kellegagi koos. Foto: Dmitri Kotjuh

Viis vaimse tervise vitamiini ehk alustala on uni ja puhkamine, tasakaalustatud toitumine, meeldivate emotsioonide kogemine, liikumine ja head suhted. Peaasi.ee korraldab juba kuuendat üleeestilist vaimse tervise vitamiinikuuri, kus viie nädala jooksul igal nädalal keskendutakse ühele vaimse tervise vitamiinile ja jagatakse soovitusi, kuidas nende abil vaimset tervist tugevdada ja vaimse tervise tasakaalu parandada. Vitamiinikuuris saab osaleda nii üksi, perega, sõpradega, meeskonnaga kui ka klassi või kooliga.

Kuuri jooksul saab peaasi.ee lehel täita testi, et välja selgitada, missugust vaimse tervise vitamiini kõige enam vaja on.

Peaasi.ee kliiniline psühholoog Anna-Kaisa Oidermaa annab viis nippi, mida kevadväsimuse peletamiseks kohe proovida.

Ole lahke

Leia nädala jooksul viis momenti, mil oled kellegi vastu lahke!

Loe kokku kõik väikesed hetked, näiteks teed kellelegi ukse lahti, pakud ühissõidukis istekohta, naeratad ja ütled, et pole hullu, kui keegi on mõne eksimuse teinud. Uuringud näitavad, et teiste vastu lahke olemine võib olla kasulik meie vaimsele tervisele. See vähendab stressi, parandab meie emotsionaalset heaolu ja isegi toetab füüsilist tervist. Lühidalt öeldes – head tehes teed head ka endale. Midagi toredat kellegi heaks teha ei nõua palju aega ega raha. Väiksed asjad elus võivad tuua suure muutuse.

Võta regulaarselt puhkehetki

Tavapärastes kiiretes tegemistes unustame tihti päeva jooksul aja maha võtta ning lihtsalt olla. Hingetõmbepaus on võimalus hetkeks peatuda ja lasta oma kehal ja meelel rahuneda. Hingates rahulikumalt, sügavamalt, sunnime ka enda organismi ja mõttetegevuse rahunema.

Katseta nädala jooksul näiteks sellist tehnikat. Pane endale taimer kolme minuti peale pärast iga söögikorda, koosolekut, suurema ülesande lõpetamist ja võta aeg, et lihtsalt olla: logeleda, laiselda, hingata. Iga paus loeb – suur või väike, peaasi, et puhkad.

Söö ja suhtle

Proovi nädala jooksul süüa iga päev vähemalt ühel söögikorral kellegagi koos. Koos söömine aitab vältida kiirustades söömist. See võimaldab meil hetkeks maha rahuneda ja keskenduda heale seltskonnale ning toidule. Ühise einestamise ajal peetud vestlused aitavad ka töö- ja eraeluga seotud pingetest vabaneda. Mõtle, kas sinu tutvusringkonnas on kedagi, kes võib tunda end hetkel üksikuna, ja kutsu ta endaga koos sööma, nt mõni kolleeg, kellega sa pole pikka aega vestelnud, või sõber, keda pole kaua aega näinud.

Jaluta

Tee üks jalutuskäik, kõige parem oleks, kui saad teha seda kellegagi koos. Kevadise väsimuse vastu aitab juba pelgalt õues olemine ja liikumine, kuna päevavalgus annab energiat ning värske õhk peletab unisuse. Kui lisada sellele mõnus seltskond, siis saab jalutuskäigust tõeline kvaliteetaeg – naer, vestlused ja kõndimine toetavad nii meelt kui ka keha.

Regulaarne mõõduka intensiivsusega füüsiline aktiivsus (vähemalt 150 minutit nädalas, see on keskmiselt 20 minutit päevas) aitab säilitada heaolutunnet ja luua enesesõbralikumat minapilti, samuti võib see parandada meeleolu ja keskendumisvõimet ning vähendada ärevust. Arvatakse, et selle taga on füüsilisest aktiivsusest tingitud muutused aju verevarustuses ja hormonaalses tasakaalus.

Soovita kellelegi midagi, mis talle rõõmu valmistaks

Kirjuta üks heaolusaatekiri sõbrale, pereliikmele või kolleegile. Heaolusaatekiri suunab ja julgustab valima tegevusi, mis pakuvad rõõmu. See võib sisaldada soovitusi, kuidas muuta igapäevaelu meeldivamaks ja tasakaalustatumaks, selles võib pakkuda välja tegevusi või ideid, mis aitavad stressi maandada, enesetunnet parandada ja positiivseid emotsioone kogeda, olgu selleks kalalkäik, galerii- või raamatuesitluse külastus või mõni muu rõõmu pakkuv tegevus. Kui võimalik, mine ise kaasa. (VT)

Tagasi üles