/nginx/o/2025/03/07/16702550t1h8a3f.jpg)
Athena Maja täiskasvanute maalistuudio näitus «Peegeldused» Lääne-Virumaa keskraamatukogus toob vaatajate ette teosed, millesse on pannud hinge ja südame Rakvere Athena Maja täiskasvanute maalistuudios tegutsev hobikunstnike grupp «Akrüülikad». Koos on nad maalinud alates 2022. aasta sügisest.
«Nimi «Akrüülikad» viitab akrüülvärvidele, kuid loomingulises protsessis ei piirdu nad ainult nendega – kõik, mis võiks maale rikastada, on teretulnud,» ütles akrüülilembide juhendaja Tiiu Veersalu.
Osalejad
Anne Saar, Dmitri Anatoljev, Kersti Maripu, Kristiina Kõrts, Maila Merilo, Maret Haiba, Silvi Kleesmaa, Sirje Liiskmaa, Tiia Selli ja Tiina Kompus.
Kuna akrüülvärvid kuivavad kiiresti ja on seejärel uuesti üle maalitavad, on nendega julge katsetada, lasta loovusel lennata, nautida protsessi ning ajapikku avastada, mida kõike imelist nendega teha saab, selgitas juhendaja. «Akrüülvärvide tiheduse ja katvusega võib välja tuua nii tugevaid kontraste kui ka mahedat hele-tumedust. Võib lõuendit pintsliga silitada, tupsutada või tugevate pintslitõmmetega pingestada. Võib maalida spaatliga, sõrmedega ja tekitada põnevaid tekstuure,» selgitas ta.
Värvide pillerkaar on ju lõputu. Seal peitub müstiline võimalus tekitada ja anda edasi erinevaid emotsioone.
Sirje Liiskmaa, akrüülikas
Mõned rühma liikmed on kunstiga tegelnud aastaid, teised on liitunud hiljem, kuid kõiki ühendab armastus loovuse vastu. «Igal kolmapäeval kogunevad nad päevatöö järel Athena Majja, et haarata pintsel ja lasta inspiratsioonil lennata. See on nende jaoks eneseväljenduse ja koosloomise hetk, kus kõik saavad oma sisetunnet usaldada ning üksteist toetades maalimisest rõõmu tunda,» rääkis Tiiu Veersalu. «Maalidel kajastuvad autorite isikupärased maailmad, nende eelistused ja huvid.»
Akrüülisõprade meelest on maalimine justkui teraapia: hea võimalus tavaelust välja tulla, puhata igapäevastest asjadest ja leida harmooniat.
/nginx/o/2025/03/07/16702552t1h6a91.jpg)
«Maalimine annab mulle sisemist rahulolu. See on võimalus oma emotsioone ja nägemusi väljendada. Akrüülisõpradega on niivõrd tore koos maalida – meil on kõigil ühine huvi. Tundub, et ka hingamine on ühes rütmis nii meil kui ka meie suurepärasel juhendajal Tiiu Veersalul,» ütles Kersti Maripu.
/nginx/o/2025/03/07/16702551t1ha872.jpg)
Dmitri Anatoljev rääkis, et joonistamine meeldib talle lapsepõlvest peale, aga maalima hakkas ta alles 2015. aastal. «Kunst aitab elus ilu näha ja seda nautida. Mind inspireerivad loodus, inimesed, loomad, aga ka muusika, raamatud või filmid. Maalimine on ka hea võimalus oma mõtetega harmooniat leida,» arvas ta.
/nginx/o/2025/03/07/16702553t1h7a66.jpg)
Ka Kristiina Kõrts tunnistas, et on alati armastanud joonistamist, kuid pintslite, värvide ja maalimisega sai lähemalt tuttavaks alles täiskasvanuna. «Maalimine annab mulle võimaluse puhata igapäevastest asjadest. Nautida protsessi, mille tulemusena sünnib midagi ilusat. Mulle meeldib loodus ja selle pärast olengi kõige enam maalinud looduspilte, lilli, linde ja loomi,» jutustas Kristiina Kõrts.
/nginx/o/2025/03/07/16702554t1h5d3e.jpg)
Maila Merilo sõnul maandab maalimisele keskendumine pingeid, tõstab eneseusku ja lisab positiivsust igapäevaellu. «Maailm muutub seeläbi värvikamaks ja mitmekülgsemaks,» sõnas ta. Silvi Kleesmaa märkis, et akrüülvärvid on nagu päev ja öö: algul maalides on hele ja kui ära kuivab, siis on tume.
/nginx/o/2025/03/07/16702555t1hb0a4.jpg)
Maret Haiba sõnas, et mäletab lapsepõlvest, kuidas vanaema rääkis, et tahtis kunstikooli minna ja annet oli, aga isa olla öelnud – pole raha, et sind koolitada. «Nüüd ajad teised, lõuendid, pintslid, värvid – kõik saadaval. Enesel peab soov ja tahtmine olema! Sinna juurde kuulub ka hea õpetaja,» sõnas ta.
Anne Saare meelest on maalimine nagu vaimne teraapia, mis võib kergesti sõltuvuse tekitada. «Nii vist ongi juhtunud. Üks vana pirnipuu. Pehkinud auk selle tüves. Kaks sinitihast. Sigin-sagin ja kiired ajad. Putukad-mutukad sisse ja valge tombuke välja. Pisut maailma uudistamist ja läinud nad olidki. Kahju, et ilu ei saa patta panna, jätkuks kõigile.»
/nginx/o/2025/03/07/16702556t1h2740.jpg)
Sirje Liiskmaa lausus, et ehkki soov maalida on tal alati olnud, pärinevad esimesed tõsisemad katsetused aastast 2016 ning nüüd on maalimine tema suur hobi. «Värvide pillerkaar on ju lõputu. Seal peitub müstiline võimalus tekitada ja anda edasi erinevaid emotsioone. Üliväike toonimuutus võib viia sind hoopis uutele radadele … »
/nginx/o/2025/03/07/16702557t1he9e1.jpg)
Tiia Selli sõnul on maalimine pannud teda rohkem märkama ümbritsevat ilu, värve ja vorme. «Kui ma näen mõnda huvitavat detaili, siis kohe mõtlen, et kuidas ma seda maaliksin. Lumi ei olegi alati valge, muru ei pruugi olla roheline ja taeval on lõputult erinevaid värvivarjundeid. Olen aru saanud, et maalides ei ole vigu, vaid on põnevad katsetused ja õppimised. Ja sisemine rõõm, kui tunnen, et midagi õnnestus,» arutles ta.
/nginx/o/2025/03/07/16702558t1hfb9e.jpg)
Tiina Kompuse arvates on maalimine väike ümberlülitus, mis rahustab emotsioone ja on meeldiv vaimne paus, samas on pildi või ühe loo lõuendile kandmine ka suur väljakutse. «Seepärast on tore ning põnev seda õppida, proovida, värvidega eksperimenteerida,» sõnas ta. «Soovin, et lõpptulemus lõuendil annaks vaatajale mingi tunde: sooja või kurva, igatseva, mõtliku või hoopis lõbusa tuju. Ja lõpuks pakub kõik oma loodu inimesele rahulolu ja rõõmu, nii ka minule.»
Näitus «Peegeldused» on «Akrüülikate» esimene suurem ülesastumine. 2024. aasta kevadel esitles sama grupp raamatukogus muinasjututeemalist projektinäitust «Elas kord, oli kord».
Näitus on avatud 5.–29. märtsini.
Akrüüli saladused
Tiiu Veersalu, missugused on akrüülvärvi võluvad omadused?
Akrüülvärvid on veepõhised, nendega töötamisel kasutatakse vett, aga kindlasti on nad tugeva iseloomuga hästi katvad värvid, mis kuivamise järel on täiesti veekindlad. Nii saab igale maalikihile pärast kuivamist kanda järgmise kihi värvi. Akrüül kuivab kiiresti ja värvid on lõhnatud, mis teeb nende kasutamise väga mugavaks.
Missuguseid mänguvõimalusi see värv pakub?
Tehnilisi võimalusi ei piira miski, akrüül on alati valmis osalema igasugustes segatehnikates, mida maalija fantaasia ainult ette kujutab. Nendest on võimalik välja segada lugematu arv erinevaid toone, kujundades imelisi koloriite. Maalida saab mitmesugustele materjalidele, näiteks lõuendile, puidule. Akrüülvärvidega maalimisel võib kasutada kõiki mõeldavaid töövahendeid, luua erinevaid struktuurseid pindu. Pintsel ei ole sugugi ainus kunstniku abiline. Maalimiseks saab valida nii tihkemat, spaatliga peale kantavat värvi, aga ka hoopis «vesisemat» käsitlust.
Kas akrüül on sõnakuulelikum kui akvarell? Mis on tema «jonnikohad»?
Akrüül on tehnikana palju sõnakuulelikum ja etteaimatavam kui akvarell. Akrüülvärvid on väga hea katvusega, aga tööd alustades peab meeles hoidma, et värvid muutuvad kuivades paari tooni võrra tumedamaks. See on ainus «jonnikoht», sest kõike saab töö käigus muuta ja täiendada. Akvarellidega tööd tehes on tulemus täiesti vastupidine, värv kuivab alati mitu tooni heledamaks ja akvarelli taltsutamine igaühel ei õnnestugi. Igal maalitehnikal on sellele ainuomane kordumatu võlu ja voorused.
Miks sobib akrüül algajale maalijale?
Meie üha kiirenevasse aega sobituvad akrüülvärvid suurepäraselt. Kuivavad kiiresti, on lõhnatud, veega segatavad, hästi katvad. Vihjeks – värvid üksi maali ei loo, aga kui ühel kunstihuvilisel jätkub pühendumust ja siirast huvi, siis hakkab töö tegijat tasapisi tunnustama. Idamaa tarkuse kohaselt – kui õpilane on valmis, tuleb ka õpetaja.