Saada vihje

Ees ootab keskmise pensioni tõus

Valitsus kinnitas riikliku pensioni selle aasta indeksi, millega keskmine vanaduspension tõuseb 1. aprillist praeguselt 774 eurolt 817 eurole ning rahvapension 393 eurole kuus.
Valitsus kinnitas riikliku pensioni selle aasta indeksi, millega keskmine vanaduspension tõuseb 1. aprillist praeguselt 774 eurolt 817 eurole ning rahvapension 393 eurole kuus. Foto: Tairo Lutter

Valitsus kinnitas riikliku pensioni selle aasta indeksi, millega keskmine vanaduspension tõuseb 1. aprillist praeguselt 774 eurolt 817 eurole ja rahvapension 393 eurole kuus.  

Riik arvutab pensionid igal kevadel ümber, et hoida need tasakaalus palkade ja hindade muutustega.  "Eesti eakad väärivad kindlustunnet ja väärikat vanaduspõlve. Pensionide igakevadine indekseerimine on aidanud kaasa, et pensionisüsteem oleks jätkusuutlik ning aitaks vanemaealistel elukalliduse tõusuga toime tulla," ütles sotsiaalkaitseminister Signe Riisalo.

Eesti vanemaealiste sissetulek on Euroopas viimaste seas. 2023. aastal oli Eesti üle 65-aastaste inimeste mediaannetosissetulek jagatuna tööealiste mediaannetosissetulekuga 55 protsenti ja Euroopa Liidus keskmiselt 86 protsenti. 2024. aastaks oli Eesti näitaja tõusnud 61 protsendile.

Signe Riisalo lisas, et viimastel aastatel on pensione regulaarselt tõstetud – 2023. aastal tõsteti pensione 13,9 protsenti ning eelmisel aastal 10,6 protsenti. "Eakate olukorra kindlustamiseks on valitsus kehtestanud pensionäridele ka kõrgema tulumaksuvabastuse piiri, milleks on 776 eurot," ütles Riisalo.

Rahvapensioni suurus on pärast indekseerimist 393 eurot. Pensioni baasosa suuruseks saab 377 eurot ja aastahindeks 10 eurot. Sel aastal läheb pensionide indekseerimine maksma üle 124,5 miljoni euro ja indekseeritakse ligi 325 000 pensionäri pension.  

Vanaduspensionäridele kehtiv maksuvaba tulu on sel aastal fikseeritud 776 eurole kuus, sõltumata nende sissetuleku suurusest. Kui pension on suurem kui 776 eurot, tuleb tulumaksu maksta vaid seda summat ületava osa pealt. Alates jaanuarist peetakse senise 20 protsendi asemel tulumaksu kinni 22 protsenti. Tulumaksu peetakse kinni pensionitelt, kahjuhüvitistelt, lapsepuhkuse tasudelt ja vanemahüvitistelt.   

Iga kalendriaasta 1. aprillil indekseeritakse riiklikke pensione indeksiga, mille väärtus sõltub 20 protsenti tarbijahinnaindeksi aastasest kasvust ja 80 protsenti sotsiaalmaksu pensionikindlustuse osa laekumise aastasest kasvust. Kehtestatavat pensioniindeksit kasutatakse ka töötukassa töövõimetoetuse päevamäära indekseerimiseks, samuti indekseeritakse kahjuhüvitist tööõnnetuse ja kutsehaiguse korral.  

Kommentaarid
Tagasi üles