Saada vihje

Nädala lind: kaldapääsuke

Copy
Kaldapääsukesed hoos.
Kaldapääsukesed hoos. Foto: Peter Lind

Kevad jõudiski taas kohale. Pääsukeste tulekuni läheb veel aega, neil pikk maa tulla. Esialgu rõõmustavad meid lõokesed, kuldnokad ja kiivitajad. Aga maikuus jõuavad ka kaldapääsukesed, need pisikesed pruunikat tooni pääsukesed, meie rahvuslinnu sugulased, Aafrikast talvepuhkuselt tagasi. Juunis kohendavad nad vanu pesakoopaid ning uuristavad uusi.

Kui meie oleme harjunud talguid pidama «Teeme ära!» kampaania korras mai alguses, siis kaldapääsukeste uuristamistalgud toimuvad mõnevõrra hiljem, mai lõpus või juuni alguses. Aga vahva on see, et ka mõni linnuliik talgutest lugu peab. Kaldapääsuke on üldse tähelepanuväärne lind selle poolest, et tal on suur kokkuhoidmisinstinkt. Pesakoopad võivad üksteisele väga lähestikku asuda, nagu meie suurtes korrusmajades korterid. Ka toiduotsinguil lennatakse enamasti ikka koos, õhk veekogude kohal lausa kihab osavatest lendajatest. Nii nagu kõigile pääsukestele kohane, püütakse kogu toit õhust, ja soojade suveilmadega seal putukatest puudust pole.

Juulis võib kaldapääsukeste perest titeuudiseid oodata. Liivakallas, mille kaldapääsukesed on pesitsuskohaks valinud, võib välja näha nagu sõel, sest ühes koloonias on vahel kümneid, vahel sadu või koguni tuhandeid pääsupaare. Ning kuna kõik uuristatud pesakoopad pole tavaliselt üldsegi mitte kasutuses, on auke ohtrasti ja paneb imestama, kuidas nad just selle õige alati üles leiavad.

Tagasi üles