/nginx/o/2025/03/24/16735254t1h4c55.jpg)
RMK Põlula kalakasvatuskeskus tuletab püügihooaja alguse puhul kõigile kaluritele meelde, et ootab teateid püüki sattunud märgisega kaladest. Kalade märgistamine ja taaspüügiandmete kogumine võimaldab hinnata, kuidas asustatud kalad hakkama saavad ning millised on nende liikumismustrid ja kui suur elujõud.
Põlula kalakasvatuskeskuses on lõhe ja meriforelli ühe- ja kaheaastaseid noorkalu individuaalmärgistega märgistatud alates 1997. aastast, viimastel aastatel on koostöös Eesti loodushoiu keskusega lisandunud Atlandi tuurad.
RMK Põlula kalakasvatuskeskuse nõunik Ene Saadre ütles, et aprillis ja mais seisab ees märgistatud kaheaastaste lõhe noorkalade asustamine Pärnu jõkke ja Soome lahe jõgedesse. "On võimalik, et mõni neist sattub püünistesse, ja seepärast tuletame meelde, et nüüd, kus kevadine kalapüügihooaeg alanud, palume kindlasti teada anda märgistega kaladest."
Kui kalastaja on unustanud märgistatud kalast teatada, saab seda teha tagantjärele. "Kõige tähtsam on pildistada või täpselt üles kirjutada märgise number. Kirja peaks panema ka püügi aja ja koha, kala pikkuse ja kaalu ning püügivahendi liigi," rõhutas Saadre.
Kui täpseid andmeid enam meeles pole, sobivad ka ligikaudsed. Oluline on kirja panna oma kontaktid, et vajadusel oleks võimalik ühendust võtta ja püügiandmeid täpsustada.
Kui tegu on elusa alamõõdulise kala või kaitsealuse tuuraga, tuleb ta vette tagasi lasta. Elusalt vette tagasi lastud kalale tuleb märgis kindlasti külge jätta. Ene Saadre sõnul pole elusa kala puhul mõõtmisteks aega, piisab märgise numbrist ja umbkaudsetest andmetest pikkuse ja kaalu kohta.
Kõigi Eesti vetes püütud märgistatud kalade kohta võib saata andmed RMK Põlula kalakasvatuskeskusse, olenemata sellest, kas tegu on Eestis või välismaal märgistatud kalaga. "Võtame märgistajatega ise ühendust, edastame neile püügiandmed ning palume vastu saata märgistamise ja asustamise andmed, mida siis kirja või e-mail‘i teel ka püüdjatega jagame," lubas Saadre.
Ta rõhutas, et kalakasvatajatele ja teadlastele on teated märgisega kalade püüki sattumisest äärmiselt väärtuslikud. "Saadud andmed aitavad meil täiendada teadmisi ja tegutseda selle nimel, et kalapopulatsioonid püsiksid tugevad ka tulevastele põlvedele."
Märgisega kalast saab teatada Põlula kalakasvatuskeskuse e-posti aadressil RMK kodulehel asuva ankeedi kaudu. Lisainfot leiab SIIT
Mida teha, kui püüdsite märgisega kala?
Märkige üles kalamärgise number, püügi aeg ja koht, kala pikkus ja kaal ning püünise liik. Kui olete kala elusana tagasi lasknud, andke ka sellest kindlasti teada. Tähtis on märgis kalale külge jätta ja pildistada või üles kirjutada selle number.
Kui andmed ei ole täpsed, võib saata ka umbkaudse info – iga teadmine on väärtuslik.
Teateid märgistatud kalade kohta võetakse vastu ka juhul, kui kalamärgis on pärit teistest Eesti või välisriikide asutustest.
Kõik märgisega kaladest teada andnud inimesed saavad soovi korral 6-eurose tasu, väikese kingituse – landi – ning teabe püütud kala asustamise kohta. Selleks tuleb RMK Põlula kalakasvatuskeskusele saata oma kontaktandmed.