:format(webp)/nginx/o/2025/03/29/16744818t1hc5f2.jpg)
Kui seni on 1. jalaväebrigaadi suurtükiväe ajateenijad saanud Caesari-nimelise 155 mm kaliibriga ratastel suurtüki kasutamist peaasjalikult klassiruumi tingimustes õppida, siis 29. märtsil ootas kuut ajateenijate baasil kokku pandud relvameeskonda tegus harjutuspäev keskpolügoonil.
Väljendit "torud tolmust puhtaks" tasub siinkohal võtta pigem ilukirjandusliku liialdusena, sest Prantsusmaa kaitsetööstushiiu KNDS tehasest välja veerenud masinad, mis jõudsid Eestisse aasta alguses, kaasati kohe õppesse. Veebruarikuu lõpus alanud õpe kulmineeruski nüüd, kui meeskonnad said teha oma elu ja Eesti kaitseväe esimesed paugud Caesari relvasüsteemist.
Olgugi et tegu oli lahinguolukorras kasutatavast väiksema laenguga, paistis ühe Caesari meeskonna ülem nooremseersant Joonatan Pajuväli peale harjutust silmanähtavalt rahul olevat, sest õppe käigus tehtu oli hästi välja tulnud. "Eks me sellepärast tegimegi neid asju enne kuivalt läbi, et täna saaks esimest korda päris asja teha," tõdes Pajuväli.
"Lasime kõige väiksema laenguga, mis meil praegu kasutada on, ja mürsk lendas umbes kuue-seitsme kilomeetri kaugusele. Nii suur pauk ei olnud kui täislaenguga lasta, aga see on ikka vägev asi," rõhutas nooremseersant. Olgu siinkohal öeldud, et maksimaalselt suudab see relv mürsu lennutada umbes 40 kilomeetri kaugusele.
/nginx/o/2025/03/29/16744819t1hb72d.jpg)
Iga meeskond peab hästi toimima ja Pajuvälja sõnul on tema üksus saavutanud kuu ajaga juba sellise taseme, et edasistest tegevustest saavad mehed aru ilma neile seda ütlemata. "Ülemana pean oma meeste moraali kõrgel hoidma. Väga-väga mõnus on töötada selliste inimestega. See, et oleme esimesed, kes Caesariga töötavad, pingeid ei tekita, pigem on see avastamise protsess põnev. Meie saame avastada, milleks see pill võimeline on. Kui näiteks K9-ga on juba kõik taktikad välja töötatud, siis Caesari puhul said ka meeskonnaülemad ise uusi lahendusi välja pakkuda," rääkis Pajuväli.
On tegelikult pretsedenditu, et uue relva saavad kohe enda käsutusse ajateenijad. Vast loodud kolmanda liikursuurtükiväepataljoni ülem kolonelleitnant Rauno Viitmann rääkis, et uue relvasüsteemi õppeprogrammi koostamine ei olnud tegelikult üldsegi keeruline ülesanne. "Suures mahus on meeskond, kes sellega tegeles, olnud seotud ka K9 väljaõppe ja võime arendusega. Tänu sellele, et on tugev meeskond, sai see, mida siin näete, nii kiiresti võimalikuks," ütles Viitmann.
Aga mis teeb Caesari suurtüki nii heaks, et neid prantslastelt tervelt 12 tükki osteti? Pataljoniülem rääkis, et suurim positiivne asi on see, et nendega saab Eesti piires punktist A punkti B väga kiiresti liikuda. "Seda praegu K9 suurtükkidega teha ei saa," sõnas ta. Ratastel süsteem on maanteel põhimõtteliselt nagu veoauto. Lisaks on oluline see, et laskepositsioonile saab süsteemi valmis seada minutiga, tulistada ära kuus lasku ning lahkuda kahe minuti jooksul. Seega saab oma laskemoona ära tulistada nelja minutiga.
Kuna tegu oli siiski kõigi jaoks esimese laskmisega, ei pandud kiirusele veel rõhku, pigem oli oluline, et tehniliselt oleks kõik paigas ja meeskonnad oskaks ootamatuste korral tegutseda. "Perfektsionist minu sees leidis muidugi väga palju vigu ja oleks tahtnud ise minna mingeid olukordi parandama ja seletama, miks mõni asi minu arust polnud hästi. Teisest küljest saan aru, et see on esimene laskmine ja olulised on õiged protseduurid, küll head oskused ja kiirus tuleb," sõnas meeskondade tegutsemist pingsalt jälginud kolonelleitnant Rauno Viitmann.
Caesar 6 x 6 Mark I
/nginx/o/2025/03/29/16744820t1he037.jpg)
- Caesar ehk camion équipé d‘un système d‘artillerie ehk tõlkes veok, mis on varustatud suurtükisüsteemiga, on ratastel liikuv 155 mm kaliibriga haubits.
- See mahutab 18 mürsku ning sellega on tavaliselt seotud viieliikmeline meeskond, kuid vajadusel saab seda käsitseda ka kolmeliikmeline meeskond.
- Caesari on võimalik transportida nii C-130 kui ka A400M-i tüüpi lennukitega.
- Selle laskekaugus on umbes 42 kilomeetrit, kui kasutatakse pikamaa täiskaliibrilisi (ERFB) mürske, ja üle 50 kilomeetri rakettmootoriga mürskudega.