Saada vihje

Esimene tõeliselt soe nädalavahetus on päästjatele ohtralt tööd andnud

Copy
Vaivara kulupõleng laius üheksal hektaril.
Vaivara kulupõleng laius üheksal hektaril. Foto: Päästeamet

Tänane päev on toonud päästjatele palju väljakutseid lõkkest alguse saanud maastikupõlengutele. Päästjad tuletavad meelde, et tuld tehes peab järgima ohutusreegleid ja tuulise ilmaga tasuks kaaluda lõkke tegemisest loobumist. Lääne-Virumaal teadaolevalt ühtki kulupõlengut õnneks olnud pole.

Päästjad on saanud tänase päeva jooksul pea 20 väljakutset maastikupõlengutele. Enamik neist põlengutest said alguse lõkkest, mis süütas ümbritseva kulu, või kust sädemed kandusid puuhunnikusse. Tule levikut mõjutas kohati tugev tuul. Mitmel juhul olid ohus inimeste majad. Suurim maastikupõleng oli Sillamäe linna lähedal Vaivara külas, kus põlenguala suuruseks hindasid päästjad pea 9 hektarit.

"Ilus kevadilm meelitab õues lõkkeid tegema. Tuleb aga meeles pidada, et lõkke tegemisel peab alati jälgima ohutust. Tänasel päeval tuleks aga eriti jälgida ilmaolusid – tuulisel ajal tasub lõkke tegemisest üldse loobuda," selgitas Tarmo Voltein päästeametist.

​Ta lisas, et kuival ajal piisab õnnetuse juhtumiseks vaid hetkest – tuul kannab lõkkest lenduvad sädemed kuivale pinnasele ja ulatuslik tulekahju võibki alguse saada. Samamoodi võib kulupõlengu põhjustada maha visatud korralikult kustutamata suitsukoni. Voltein märkis, et ohutuse eiramine ja hooletus võivad lisaks tuleõnnetustele tuua kaasa rahatrahvi. Summa, mis ohutusnõuete eiramise eest lühimenetluse korras välja tuleb käia, on 80 eurot. "Lühimenetlusega määratud trahv on mõjutusvahend, millega elanikke ohutusnõuete täitmisele suunatakse, et ennetada kahju tekkimist nende varale või loodusele."

Ohutusreeglid

  • Lõkkeaseme ümbrus tuleb hoida puhas süttivast materjalist, et lahtine leek, kõrge temperatuur või sädemed seda ei süütaks.
  • Tule tegemisel tuleb jälgida tuule suunda ja kiirust. Kui on oht, et tuul võib sädemed lõkkest kaugemale lennutada, tuleb lõkketegu jätta teiseks korraks.
  • Lõket tuleb valvata ja hoida käepärast tulekustutusvahend – näiteks ämber veega, tulekustuti või veega täidetud voolik.
  • Lahtist tuld ei tohi jätta järelevalveta isegi mitte hetkeks. Sel lastakse lõpuni põleda, see kustutatakse veega või summutatakse näiteks liivaga.
  • Oluline on jälgida, et lõkkest ei saaks algust kulupõleng.
  • Igasugune kulu põletamine on ohtlik ja kõikjal Eestis keelatud.
Tagasi üles