Saada vihje

Nädala kaja: pill tuli pika ilu peale

Merly Raudla.
Merly Raudla. Foto: Ain Liiva

Möödunud kuul täitus Rakvere muusikakoolil 80. tegutsemisaasta. 1945. aasta 19. märtsil alustas vast avatud muusikakool täiesti tühjalt kohalt. Pikal tänaval anti kasutamiseks pool elumaja ja riiklikust klaverifondist saadi kolm kasutatud klaverit.

Esialgu saigi koolis õppida klaverit, viiulit või laulmist. Aja jooksul lisandus teisigi pille. Praegu õpib koolis 170 õpilast ja valida saab suure hulga pillide vahel. Lisaks klaverile ja viiulile võib õppida rohkemaid instrumente, kui tavaline inimene tänavalt oskaks nimetadagi. Näiteks akordionit, tšellot, kitarri, kannelt, flööti, plokkflööti, klarnetit, saksofoni, trombooni, trompetit, fagotti, metsasarve ja löökpille.

Paljud pillid olid koolis juba üle poole sajandi vanad ning olnud aja jooksul tunnistajaks sadade innukate pillilaste arengule.

Sel nädalal oli muusikakooli perel erakordne ja esmakordne sündmus. Suurte veoautodega saabus suur hulk uusi pille. Võib lausa öelda, et tervelt pool pillipargist sai uuendust.

Mäletan, kuidas ise algklassitüdrukuna muusikakoolis käisin. Kool oli küll teine, kuid pillid samuti korralikult sisse mängitud. Avanduse mõisa saalis seisis suur tiibklaver, kus klaveriõppijad näppudel käia lasid. Seina ääres pikutas kontrabass, mille keeli oli põnev sõrmitseda. Koolis oli veel kaks pianiinot. Üks solfedžoklassis ning teine ruumis, kus viiulimängijad õppisid.

Igatahes oli maja väga vana ning pillid samuti. Muusikakoolis õppimine oli mulle lihtsalt hobi ja kooliväline tegevus, mul polnud ambitsioone. Kodunegi klaver oli kasutatud ja mõni klahv tegi imelikku häält.

Kui aga tahetakse pakkuda nüüdisaegset muusikaharidust, oleks tore, kui pill ei pudeneks näppude vahel laiali.

Väga väärikas eas Rakvere muusikakoolil on nüüd põhjust uhke olla. Korralik pillipark teeb rõõmu nii õpilastele kui ka õpetajatele. Kõik tulevased säravad tähed saavad alustada oma teekonda uute pillide abil.

Kommentaarid

Märksõnad

Tagasi üles