/nginx/o/2025/04/25/16799210t1hc28a.jpg)
Löön Google’i otsingusse märksõna «suhtlemise kunst» ja mulle nimetatakse hoobilt õpikuid ja käsiraamatuid, mille abil peaks inimene saama seda igapäevast oskust lihvida. Olen mugav ja küsin Chat GPT-lt hea suhtlemise viit kõige tarvilikumat reeglit. Mõni sekund ja reeglid on mul selgelt ja soravas keeles silme ees.
Hea suhtlemine on üks olulisemaid oskusi nii isiklikes suhetes kui ka tööl, ütleb tehisaru. Ta soovitab olla selge ja konkreetne, see tähendab väljendada oma mõtteid lihtsalt ja arusaadavalt. Samuti olla aus ja ehe, sest inimesed hindavad siirust ja avatust rohkem kui täiuslikkust. See viimane punkt on kõikidest soovitustest vaat et kõige olulisem.
Mitme suhtlusprohmaka otsa sattusime sel nädalal Virumaa Teatajaski. Esimest kibedamekilist auhinda ja priipääset kommunikatsioonitundidesse väärib kahtlemata Rakvere linnavalitsus koolikohtade jagamise teema käsitlemise ja ajakirjandusega suhtlemise eest.
Küsin tehisarult, kelle huve teenib kohalik omavalitsus. Vastus: kohalik omavalitsus teenib kohaliku kogukonna ehk elanike huve. Küsin veel: kas kohalikul omavalitsusel on kohustus kogukonnale selgitusi jagada? Suhtlusrobot teab vastust: jah, kohalikul omavalitsusel on kohustus kogukonnale selgitusi jagada. See tuleneb nii seadusest kui ka demokraatlikust põhimõttest, et avalikku võimu peab teostama läbipaistvalt ja vastutustundlikult.
Ajakirjanikega suhelnud Rakvere abilinnapea Laur Kaljuvee ja tema alluvuses töötavad ametnikud seda arusaama aga ilmselt ei jaga. Ametnikud kuulavad küll oma juhti, kuid juhile näikse ajakirjanduse kaudu kogukonnale linna tegevuste selgitamine olevat lihtsalt üks tüütu pind istmikus, mis ei lase rahumeeli tähtsaid toimetusi teha. Näiteks puhkusele minna keset kevadet, üht haridusvaldkonnas kõige kiiremat perioodi.
Suhtlusprohmakaga said hakkama aga ka Kunda kandi jahimehed sealsetest punahirvedest rääkides – rääkimata jättes. Keegi ju ometi need elukad sinna tõi, ei sündinud nad sinna issanda välgunoolest ega tulnud ise, kompsud seljas, kaugelt Lätimaalt. Kas asjaosalistel poleks lihtsam kõik algusest peale ausalt ära rääkida? Sest nagu tehisarugi ütleb: inimesed tegelikult hindavad siirust ja avatust.