/nginx/o/2025/04/29/16808050t1h6a5c.jpg)
Rakvere Linnavalitsus saab aeg-ajalt päringuid selle kohta, miks on taaskasutuseks mõeldud riidekonteinerid linnas pidevalt täis ning miks neid sagedamini ei tühjendata.
„Mõistame inimeste muret, kuid peamine põhjus konteinerite ületäitumise taga on kahjuks see, et sinna pannakse esemeid, mis ei sobi taaskasutuseks – näiteks katkiseid või määrdunud rõivaid ja muid esemeid,“ selgitas linnavalitsuse keskkonnaspetsialist Kerli Kõue.
Probleemi paremini mõistmiseks osales Kõue reedel Rakvere linna kolme taaskasutuskonteineri tühjendusringil. Riidekonteinereid tühjendatakse Rakveres kolm korda nädalas – esmaspäeviti, kolmapäeviti ja reedeti.
Reede ennelõunaks oli Kivi ja Rägavere tänava ristil asuv konteiner ääreni täis, kesklinna ning Vabaduse kooli juures asuvatesse konteineritesse mahtus veel veidi. „Kui konteineri uksed avati, voolasid sealt välja kotid ja kahjuks ka lahtised riided. Enamik esemetest oli konteinerisse pandud ilma igasuguse pakendita, mistõttu need määrduvad ja saavad ilmastikust kahjustada,“ kirjeldas Kõue.
Ta soovitab riided pakendada kilekotti (nt suletud läbipaistvasse prügikotti), et vältida määrdumist ning jalanõude puhul paarilise kadumist. „Riided ja jalanõud, mis on komplektis, tuleks konteinerisse asetada selliselt, et mõlemad pooled säiliks. Näiteks leidus konteineris üksik moodsa VANS brändi tennis, mille paarilist ei olnud – seetõttu tuleb ka see ese saata jäätmejaama,“ tõi Kõue näite.
Taaskasutuseks sobivad ainult puhtad, terved ja kasutuskõlblikud riided, jalanõud ning mänguasjad. Suuremõõtmelised esemed – nagu nukuvankrid, lapse jalgrattatoolid, matkatoolid, mähkimisalused ja pissipotid – tuleb viia taaskasutuspoodi (nt Humana, Uuskasutuskeskus, Sõbralt Sõbrale) või kohalikesse heategevusorganisatsioonidesse (nt MTÜ Lääne-Virumaa Suurte Perede Ühendus, Rakvere Vabakogudus Hüüdja Hääl, Rakvere Sotsiaalkeskus).
Rakveres tegutseb ka aktiivne Facebooki grupp „Prügi aardeks taaskasutus: RAKVERE“, kus saab oma terved ja kasutuskõlblikud asjad otse uuele omanikule pakkuda.
Paraku leidus konteinerites ka palju kasutuskõlbmatuid esemeid – veninud aluspesu, katkised rinnahoidjad, vanad mantlid. „Kesklinna konteinerist oli aru saada, et keegi oli tühjendanud kas eaka või lahkunud sugulase kapisisu, andmata aru, et suur osa sellest ei sobi enam kasutusse,“ nentis Kõue.
„Palume inimestel enne konteinerisse asjade viimist küsida endalt: Kas ma paneksin selle eseme ise selga või jalga? Kui vastus on ei, siis ei ole seda vaja ka teistel.“
Kasutuskõlbmatud riided ja tekstiilid kuuluvad jäätmekeskusesse, mitte taaskasutuskonteinerisse.