Saada vihje

Ekspert annab nõu, kuidas rahatargalt suvele vastu minna

Et puhkus kulgeks muretult, tuleb targalt planeerida.
Et puhkus kulgeks muretult, tuleb targalt planeerida. Foto: Konstantin Sednev

Puhkuste hooaeg on lähenemas, ning kuigi vabad päevad toovad kaasa palju rõõmu, võivad suurenenud kulutused tekitada pea kohale murepilvi. Selleks et vältida olukorda, kus puhkuse lõpuks on eelarve lõhki ja näpud põhjas, jagas praktilisi nõuandeid Luminori investeerimistoodete ja -teenuste juht Siim Uusma.

Puhkuse planeerimisel on oluline teada, et puhkusetasu makstakse töölepinguseaduse kohaselt töötajale hiljemalt eelviimasel tööpäeval enne puhkuse algust. Samas võivad pooled kokku leppida ka puhkusetasu hilisemas maksmises ning Uusma just seda varianti soovitaski. «Kui puhkuseraha laekub kontole enne puhkuse algust, võib tekkida kiusatus vabadel päevadel suuremaid summasid kulutada. See tähendab aga, et puhkuse lõppedes on näpud põhjas ning eelarve mitmeks kuuks lõhki,» sõnas ta.

Suurim väljakutse suviste puhkuste ajal on ongi emotsiooniostud, mille peale eelarvet planeerides mõeldud ei ole. Raha kulub nii ootamatute väljasõitude, söökide kui ka majutuse peale. Kui mõned aastad tagasi oli Eestis puhkamisega võimalik raha säästa, siis Uusma tõdes, et paraku on olukord muutunud.

«Hinnatõus on kodumaal puhkamise muutnud kohati sama kulukaks kui mõnes teises riigis, sest ka Eestis reisides on vaja kuskil ööbida ja süüa ning säästa saab vaid peaasjalikult transpordikulude pealt,» rääkis ta.

Selleks et puhkus sujuks muremõteteta, on eksperdi sõnul oluline alustada juba aegsasti puhkuseraha kogumist.

«Puhkuse ja suviste tegemiste jaoks võiks luua eraldi konto, kuhu igakuiselt natuke raha kõrvale panna. Kui tead juba ette, kui palju kulusid on, on lihtsam selleks varakult valmistuda ning säästmist kuude peale jagada.»

Lisaks soovitas Uusma suuremaid väljaminekuid hajutada ehk näiteks võiks lennupiletid võimalikult vara ära osta, et vältida korraga suurte summade väljakäimist. Sageli tähendab varajane planeerimine ka paremaid hindu.

Kui piletid ja ööbimine on makstud, tuleb mõelda ka teiste kulutuste peale. «Puhkuseperioodi kulutusi võiks planeerida nagu kuu eelarvet. See tähendab, et kõige mõistlikum on välja arvutada puhkuse kõik jooksvad kulud koos toidu ja meelelahutusega, jagada need reisipäevade arvuga ja püüda sellest summast iga päev kinni pidada,» soovitas ekspert.

Puhkus on ennekõike nautimiseks, kuid ei tasu unustada, et vabad päevad saavad ükskord otsa ning seejärel tuleb naasta argielu juurde. Seetõttu võiks kindlasti vältida puhkuse jaoks laenu võtmist, sest see võib tekitada rahakotile finantsilise surve üpris pikaks ajaks. Siim Uusma sõnul maksab pigem keskenduda teadlikule ja järjepidevale säästmisele, et puhkust saaks nautida ilma tulevikumurede ja rahalise pingeta.

Kommentaarid
Tagasi üles