Saada vihje

Kiri: õnneks on vaja õppida!

Koolikell. Pilt on illustratiivne.
Koolikell. Pilt on illustratiivne. Foto: Marko Saarm

President Alar Karis on öelnud: «Oleme tark ja töökas rahvas, meil on läinud hästi. Ühtehoidev kogukond, see on meie tõeline jõud. See tähendab, et peame märkama ja toetama inimesi enda ümber. Meil on paraku liiga palju neid, kes ütlevad, et majanduslikult on raske toime tulla. Ent mida rohkem on inimesi, kes ei tunne end kõrvalejäetuna ja kes tulevad eluga toime, seda paremini läheb meil kõigil, kogu Eestil. Ise olemise ja hakkama saamise teevad võimalikuks kartmatu olek, õppimine ja nutikad ideed. Mida rohkem me haridusse investeerime ja teadust ettevõtlusesse suuname, seda paremini meil läheb.»

Aga kuidas on täiskasvanuharidusega meil Lääne-Virumaal? Maakonnas elab 59 536 inimest, kellest umbes pooled, 32 511, on tööealised vanuses 20–64 eluaastat. 20,3 protsenti neist on aga põhiharidusega või veelgi madalama haridustasemega. Võime ju mõelda, et polegi nii halb näitaja, sest tervelt 80 protsendil tööealistest elanikest on ju kesk-, kutse- või kõrgharidus. Aga tähelepanu väärib see hulk seetõttu, et sageli on just madalama haridustasemega inimestel igapäevaelus keerulisem toime tulla, neil on tööturul väga palju vähem valikuid ja võimalusi, neil on keeruline leida sobivat tööd, sest ka lihtsaid töid, mis ei nõua erilisi oskusi, on järjest vähemaks jäänud ja jääb veelgi. Digitaliseerimise, automatiseerimise ja tehisintellekti laialdasema leviku tõttu asendatakse lihtsatel töödel inimesed masinate ja robotitega.

Haridus mõjutab väga otseselt ka üldist heaolu, see aitab vähendada sotsiaalset ebavõrdsust ja tõrjutust, sest nüüdisaegsed oskused ja kõrgem haridustase aitavad paremini toime tulla ka muutustega igapäevaelus.

Kommentaarid
Tagasi üles