Skip to footer
Saada vihje

Ärme ehita keskpärast kultuurimaja! (1)

Siim Tuus.

Meie kodulinna kerkib uus muusikamaja, mis pidanuks algse plaani järgi kujunema kogu Eesti kultuurimaastikku rikastavaks keskuseks. Iga päevaga saab aga üha selgemaks, et kunagisest lennukast, ägedast ideest luua nii Eesti, aga ka rahvusvahelise haardega muusikamaja on taandutud ning valmib tagasihoidlik, ehkki uhkete tornidega, väikelinna kultuurimaja, mis lisaks riigi panustatud rahale läheb ka meile kohalike maksumaksjatena maksma mitmeid miljoneid. Maja tuleb, kuid selle nimi, sisu ja siht ei kanna enam esialgseid suuri lubadusi. Kahjuks tuleb tõdeda, et Rakvere linnavalitsus pole suutnud hoida ambitsiooni, millega projekt kunagi algas.

Arvo Pärdi nimi on tugevuse, kvaliteedi ja rahvusvahelise tuntuse sümbol. Tema nimi oleks andnud tulevasele muusikamajale otsekohe rahvusvahelise mõõtme, avanud uksed maailmatasemel muusikasündmustele ja koostööle. Selle asemel eelistati väga kergel käel ning avalikkusele üllatuseks «Ukuaru muusikamaja» – nime, mis kindlasti soojendab kohalike südameid, aga ei ava uksi maailmale. Ukuaru ei ole nimi, mille peale maailmatasemel klassikalise muusika austajad ja artistid Londonis, Berliinis või New Yorgis kulmu kergitaksid.

Nimi nimeks, suunamuutus sisus on veel hullem. Esialgu oli visioon selge: klassikaline muusika, esinduslik kontserdisaal ja sellele vääriline instrument – orel. Orel, mille maksumus on tänaste hindade järgi 1,5 miljonit eurot, olnuks mitte pelgalt uhkuseasi, vaid ka vältimatult vajalik instrument suurte klassikalise muusika festivalide ja kontsertide tarbeks. Nüüd räägime aga muusikamajast, kus oreli ning maestro nime puudumine suunab fookuse mujale – tagasihoidlikele kontsertidele, kohaliku tasandi sündmustele.

Kommentaarid (1)
Tagasi üles