Vaidlus motorolleri remondi hinna üle päädis Rakveres Vilde tänaval motopoe hoovis vihase rüselusega, mille täpsemaks uurimiseks käivitas politsei kriminaalmenetluse.
Rikkis rollerist tõusis suuremat sorti tüli (1)
Ida prefektuuri pressiesindaja Mari Riina Rist ütles, et kriminaalmenetlus puudutab 31. augustil Rakveres Vilde 14 hoovis aset leidnud konflikti motopoe töötaja, omaniku ja kliendi vahel. Täpsemaid asjaolusid politsei praegu ei avalda ja uurimine on üsna algusjärgus, selgitas Rist.
Konflikti üks osapool on Püssis elav Helyse Karu, kelle sõnul oli tema 15aastane poeg unistanud motorollerist kaua. Jaanipäeva eel täitis ema lõpuks tema soovi ning soetas HTR Leader OÜ-le kuuluvast motopoest kasutatud Aprilia.
Rõõm sõidust jäi aga üürikeseks, sest roller läks päev hiljem katki. Uued omanikud püüdsid seda ise remontida, kuid viisid sõiduriista lõpuks juulikuus tagasi poodi, kuhu roller jäi seisma pikaks ajaks.
“Helistasin igal nädalal kaks–kolm korda poodi, et teada saada, millal roller ära parandatakse,” rääkis Karu. Mõne nädala pärast teatati kauplusest, et tihendid vajavad vahetamist ning et tihend maksab kaheksa eurot, millele lisandub natuke tööraha.
Nädalad läksid, kuni 30. augustil helistati poest ja anti teada, et roller on parandatud. Päev hiljem sellele järele sõitnud ema ja poega tabas üllatus, kui remondi eest küsiti 122 eurot. “Selline arve lõi mind pahviks,” tõdes Karu. “Roller maksis 675 eurot, ei töötanud korralikult ühte päeva ning nüüd tuleb maksta veel 122 eurot.” Naine polnud nõus maksma täit remondisummat enne, kui tal lubatakse teha proovisõitu, ning istus sadulasse. Sellega polnud müüja aga päri ning kutsus appi poe omaniku Toivo Ruusmaa. Sõnelus läks teravaks ning naise sõnul püüdsid mehed teda jõuga rolleri pealt maha tõsta. Rüselus päädis sellega, et naine kukkus koos rolleriga uppi. “Üks meestest võis saada rolleri kukkumise tagajärjel kergelt vigastada,” möönis Karu.
Kaherattalise sai naine lõpuks kätte, kui oli ära maksnud nõutud summa. Küll aga keeldus ta alla kirjutamast dokumendile, kus oli kirjas, et tal pole pretensioone motopoe ega rolleri remondi suhtes.
Naine läks politseijaoskonda, kus tahtis teha avaldust kelmuse kohta, sest tema hinnangul müüs pood talle teadlikult rikkis rolleri. Politseist soovitati tal pöörduda tarbijakaitsesse. See ametkond tuvastas aga, et ostu-müügilepingu oli naine sõlminud poes töötanud eraisikuga, mitte poe endaga.
Mõnda aega sai naise poeg rollerisõitu nautida, kuni 25. septembril läks roller uuesti rikki. Seejärel tegi naine politseisse juba põhjalikuma avalduse, paludes alustada kriminaalmenetlust nii võlaõigusseaduse sätete rikkumise kui ka füüsilise valu tekitamise pärast.
Kuid juba varem oli teinud politseile avalduse HTR Leader OÜ omanik Toivo Ruusmaa, kelle sõnul muutus kõva ninaga tanksaapaid kandnud naine sõjakaks ning lõi mõlemat meest korduvalt põlve piirkonda. Kui ta ise sai põlvevalust lahti kompresside abil, siis poe müüja vajas arstiabi ja käis ka kiirabis.
Ruusmaa ütlusel soovitas ta algusest peale, et ema ja poeg sellist sõiduriista ei ostaks, sest kõnealune Aprilia tippklassi mudel on haruldane ning nõuab omanikult väga head tehnikatundmist.
“Minu teada on selliseid mudeleid Eestis maksimaalselt kolm tükki.”
Uuest peast maksis see roller 45 000 krooni (umbes 3000 eurot – toim.) ning see sõidab kiirusega kuni 120 km/h. Poe omaniku sõnul oli tulevast omanikku vaimustanud just rolleri võimsus. Et sõiduk kuulus poe müüjale, mitte poele, vormistatigi leping eraisikult eraisikule, selgitas Ruusmaa.
Rolleril endal polnud midagi häda, leiab poe omanik ning väidab, et noormees ise sõitis mootori katki. “Eelmise omaniku käes pidas see probleemideta vastu kaks aastat.”
Kuna seda mudelit enam ei toodeta, kujunes vajaliku tihendi saamine arvatust keerukamaks. Kahel korral saatsid varuosade vahendajad Rakverre vale tihendi, kuni Ruusmaa lõpuks ise Tallinnasse sõitis ja leidis sobiva varuosa ühest lammutustöökojast.
Paraku küsiti tihendi eest rohkem raha kui kaheksa eurot, mis kataloogis kirjas.
Ruusmaa sõnul oli remont väga töömahukas, sest selleks tuli rolleri mootor raami küljest eemaldada. “See, miks remont just 122 eurot maksma läks, on arvel lahti kirjutatud.”
Poe omaniku hinnangul sai konflikt alguse sellest, et naine ei nõustunud remonti kinni maksma.
Proovisõidust keeldumist põhjendas Ruusmaa aga sellega, et parasjagu seisis hoovi peal talle tundmatu kaubik, mille uksed olid lahti. “Elu on õpetanud ettevaatlik olema,” nentis ta.
Nüüd ootavad mõlemad pooled, millise hinnangu annab juhtunule politsei. Ida prefektuuri pressiesindaja sõnutsi ei ole politsei veel otsustanud, kas liita mõlemad avaldused üheks kriminaalasjaks või uurida neid eraldi menetlustena.