Kuidas vältida elektrilööki pliidilt või voolavast veest?

, Eesti Energia elektritööde osakonna juhataja
Copy
Juhime tähelepanu, et artikkel on rohkem kui viis aastat vana ning kuulub meie arhiivi. Ajakirjandusväljaanne ei uuenda arhiivide sisu, seega võib olla vajalik tutvuda ka uuemate allikatega.

Aastakümnete eest rajati hooneid, mille ehitamise käigus maandust eraldi ei tehtud, ning levinud kombe kohaselt ühendati seadmete, näiteks elektripliitide ja pesumasinate, korpused veetorustiku külge.

Maandus toimiski suurepäraselt, kuni veetorustik amortiseerus ning see vahetati kas osaliselt või täielikult välja. Kogu hoone maanduse kadumiseks piisab ainuüksi uuest veesõlmest või metalltorude osalisest asendamisest plasttorudega.

Olen Eesti Energia elektritööde praktikas näinud rohkelt selliseid juhtumeid, kus kortermaja elanikud kaebavad, et on saanud vanni, radiaatori või kraanikausi küljest elektrilöögi. Reeglina on selle põhjuseks torustikega ühendatud maandused. Kui varem liikus elektrivool seadmete korpuse kaudu torustikesse ja sealt edasi maasse, siis näiteks pärast plasttorude paigaldamist on vool pidanud leidma uusi teid maasse pääsemiseks. Aga kuna vool otsib kohta, kus takistus on väikseim, võibki esimeseks sobivaks kohaks olla inimene kraanikausi või vanni kõrval. Ohtlikuks teeb olukorra see, et elektriseadmest torudesse lekkiva voolu kohta ei pruugi inimene midagi teada. Olukorra lahendamiseks tuleb analüüsida hoonet tervikuna.

Kommentaarid
Copy
Tagasi üles